Skocz do zawartości

Tundra 07> i nie tylko - rozkmina o napędach


pit373

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jak widzę chyba nie ma tu użytkowników tundry 07>

 

pytanie mam o napędy 4x4. jak tam to działa, co się blokuje?

jak można jeździć na napędzie 4h - czy to taki full time?

pytam bo mam obawy co do jazdy w zmiennych warunkach autem z lekkim tyłem i taką mocą. jak to wygląda z waszego doświadczenia?

Był Ram 2500 '97 Magnum

 

Była TUNDRA [glow=red]5.7[/glow] LTD DC 4X4 BIG BAD & BLACK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 131
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gość Anonymous
pytam bo mam obawy co do jazdy w zmiennych warunkach autem z lekkim tyłem i taką mocą
O to się nie martw :) Ja jeżdżę na ATekach i mam jeszcze więcej pod maską... da się! :roll: Kwestia przyzwyczajenia. Z tego co pamiętam to Tundra ma stały napęd na tył i przód jest dopinany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zastanawiasz to znaczy że nie dla ciebie, fulsajzy to auta bezkompromisowe nie poręczne itd. albo kupujesz albo nie...

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zastanawiasz to znaczy że nie dla ciebie, fulsajzy to auta bezkompromisowe nie poręczne itd. albo kupujesz albo nie...

Mudder, ty to potrafisz zachęcić człowieka...

Prawda jest taka, że zawsze jest ten pierwszy raz i obawy są uzasadnione, bo ja obaw nie miałem i pierwszego dnia po odbiorze Rama zaliczyłem 180st na krajowej 7. To był brak respektu. Po upływie czasu i wyczuciu auta stwierdzam, że w zimie jeździ się nim dużo bardziej komfortowo niż jakimkolwiek innym autem napędzanym na tylną oś, a zawsze można zapiąć na 4. Nadwyżka mocy to znak, że rzadko kiedy będzie trzeba wciskac gaz w podłoge, a ja na 7-ce tak własnie zrobiłem na łuku, bo zapomniałem chyba, że to nie 100KM tylko ok. 360KM (po modyfikacjach dolotu i wydechu, żeby mi nikt nie pisał, że Hemi to 345KM, bo wiem o tym :-) )

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zimie jeździ się nim dużo bardziej komfortowo niż jakimkolwiek innym autem napędzanym na tylną oś
bez przesadyzmu 8-)
360KM (po modyfikacjach dolotu i wydechu, żeby mi nikt nie pisał, że Hemi to 345KM, bo wiem o tym :-) )
eeeech, pomarzyć :-P

Hilux 3.0 '09 +2" Snorkel, osłony Asfir, konsola CB, WA-27, BFG MT, osłony reflektorów

Grand Cherokkee 4.7 V8 '99 - OFF-ROAD

Commander 3.0CRD '07 - BOULEVARD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zimie jeździ się nim dużo bardziej komfortowo niż jakimkolwiek innym autem napędzanym na tylną oś
bez przesadyzmu 8-)
360KM (po modyfikacjach dolotu i wydechu, żeby mi nikt nie pisał, że Hemi to 345KM, bo wiem o tym :-) )
eeeech, pomarzyć :-P

jeździłeś kiedyś fulsajzem w zimie ??

naprawdę jego zdolności trakcyjne potrafią zadziwić, aha drug z tym komfortem to rzeczywiście coś Ci się jednak pomyliło :mrgreen:

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zastanawiasz to znaczy że nie dla ciebie, fulsajzy to auta bezkompromisowe nie poręczne itd. albo kupujesz albo nie...

 

pytałem o tę trakcję bo często jeżdżę mercem 512d, skrzyniowy, napęd tylny oczywiście, lekka paka, 122ps, lekki śnieg, większe błoto i problem.

 

dlatego szukam tundry 4x4 i stąd moje pytanie jak jeździ w trybie 4H,

czy na 4H można jeździć non-stop, czy tylko do pewnych prędkości, oraz jaki system dopina przednią oś?

Był Ram 2500 '97 Magnum

 

Była TUNDRA [glow=red]5.7[/glow] LTD DC 4X4 BIG BAD & BLACK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zastanawiasz to znaczy że nie dla ciebie, fulsajzy to auta bezkompromisowe nie poręczne itd. albo kupujesz albo nie...

 

pytałem o tę trakcję bo często jeżdżę mercem 512d, skrzyniowy, napęd tylny oczywiście, lekka paka, 122ps, lekki śnieg, większe błoto i problem.

 

dlatego szukam tundry 4x4 i stąd moje pytanie jak jeździ w trybie 4H,

czy na 4H można jeździć non-stop, czy tylko do pewnych prędkości, oraz jaki system dopina przednią oś?

ło jeezuuu siek: dobra już nie będę, nie ma żadnego systemu jest skrzynia rozdzielcza, trakcja na samym tyle jest mizerna(mówimy o śliskim) z napędem 4x4 jeździmy tylko kiedy nawierzchnia jest śliska(mokry asfalt odpada) nie wiem jak jest w tundrze ale normalnie nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o prędkość poruszania się, jedynym kryterium jest hałas jaki generuje przedni dyferencjał :mrgreen:

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak w każdym normalnym samochodzie terenowym bez systemów i mechanizmu różnicowego skrzyni rozdzielczej...czyly na pół

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w Tundrze czy AWD czy nie, jeśli nie....

to masz,

2H czyli napęd na tył tylko

4H czyli właczony również przód ( co można zrobić do ok 80km/h)przydaje się przy wyprzedzaniu zimą

4L czyli włączony również reduktor( tu najlepiej się zatrzymać, choć mozna się toczyć ok 8km/h)

 

Generalna zasada jest taka że jesli nasz samochód nie jest wyposażony w międzyosiowy mechanizm różnicowy, czyli ma napęd na tył i dołączany przód unikamy jeżdzenia z dwoma napędami po czarnym. Ale jesli asfalt nie jest czarny tylko biały lub oblodzony to można spokojnie sobie zapiąć przód.

Dotyczy to również innych dróg o twardym podłożu. Wyjątkiem tu raczej jest wspinanie się pod stromizny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosz...

http://www.toyota.com/tundra/specs.html

w tundrze jest dopinany przód nazywa się to ładnie 4WDemand to samo co we fordzie esof,

ładna nazwa na elktryczny przełącznik i automatyczne sprzęgiełka :mrgreen:

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki koledzy. pytałem o skrzynię rozdzielczą bo np w grandzie rozdziela różnie (od potrzeb).

 

a jak z tą v-max na 4H max 80km/h czy bez limitu?

 

i co to oznacza:

Automatic Limited-Slip Differential (Auto LSD)

Był Ram 2500 '97 Magnum

 

Była TUNDRA [glow=red]5.7[/glow] LTD DC 4X4 BIG BAD & BLACK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki koledzy. pytałem o skrzynię rozdzielczą bo np w grandzie rozdziela różnie (od potrzeb).

 

a jak z tą v-max na 4H max 80km/h czy bez limitu?

 

i co to oznacza:

Automatic Limited-Slip Differential (Auto LSD)

Bo w grandzie jest mega kupa zwana torsen które nie rozdziela w zależności od potrzeb a od tego jak się jej zachce, v-max przy 4x4 bez ograniczeń

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś do 2wd

natomiast 4x4 ma system 4WDemand

Czego nie wiedzą starożytni sprawdzą w googlach

http://www.toyota-4runner.org/off-topic/3051-question-about-4wdemand.html

Czyli jednak chyba nie AWD

dałem do 4wd i napsałem o systemie 4wdemand

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i co to oznacza:

Automatic Limited-Slip Differential (Auto LSD)

 

No znaczy że masz blokadę tylnego mostu o ograniczonym poślizgu...

bla bla bla to znaczy że nie odczuwam błogosławieństwa posiadania takowej i zamierzam wywalić ją w cholerę i za łożyć 100% ARB

Podobno działa np na piachach ale nie jak masz pustą pakę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i co to oznacza:

Automatic Limited-Slip Differential (Auto LSD)

 

No znaczy że masz blokadę tylnego mostu o ograniczonym poślizgu...

bla bla bla to znaczy że nie odczuwam błogosławieństwa posiadania takowej i zamierzam wywalić ją w cholerę i za łożyć 100% ARB

Podobno działa np na piachach ale nie jak masz pustą pakę

 

nie ma znaczenia obciążenie paki ani nawierzchnia, po prostu to nie jest 100% blokada i tylko częściowo wspomaga drugie koło

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dałem do 4wd i napsałem o systemie 4wdemand

 

hehe a mnie się wyświetliło tylko 2wd

trudno

 

Zresztą niech kupuje Haluxa a "będzie Pan zadowolony"

:D

 

Acha a propos obciążenia i blokady to tylko w teorii. Zresztą w teorii ona jest swietna nawet na pusto ja mam inne zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę jego zdolności trakcyjne potrafią zadziwić, aha drug z tym komfortem to rzeczywiście coś Ci się jednak pomyliło

mudder, Między Ramem 1500, a 2500 jest gigantyczna różnica w komforcie i wiem o czym pisze. Myśle, że podobnie jest miedzy F150 i F250, poza tym komfort w mojej wypowiedzi był z naciskiem na trakcje i bezpieczenstwo jazdy z napedem na tył, a nie na pływanie kanapowe po asfalcie.

Nastepna sprawa to taka, że rzadko używam napedu 4H czy 4L do jazdy po głebokim śniegu, bo wbrew temu co piszesz blokada LSD doskonale spisuje sie w Ramie do jazdy po zaspach. Czasem zapinam 4H jesli jade miedzy drzewami, na wszelki wypadek, żeby mi tyłek nie zapitolił w nie. Jedynym utrudnieniem dla napedu 2h w Ramie 1500 jest głębokie błoto pośniegowe lub czysty mokry śnieg, wtedy rzeczywiście 4x4 sie przydaje. Oczywiście trzeba pamietać, że nawet na suchym można pirueta Ramem zaliczyć, wiec jazda po śniegu to sztuka dozowania gazu.

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lsd w ekstremalnych przypadkach nie działa...to normalne

Uściślij co masz na myśli mówiąc ekstremalne warunki?

kiedy jedno koło całkowicie traci przyczepność a drugie ma bardzo dobrą wtedy koło z dobrą przyczepnością nie pociągnie czy też nie popcha samochodu bo za mało momentu jest na nie przekazywane

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mudder,

Ok, to może efekt który u mnie czasem wystepuje nie jest usterką, a normalną rzeczą, a mianowicie w zakręcie przy dużym przechyleniu auta i odciążeniu jednego z tylnych kół przy gwałtownym dodaniu gazu nie zawsze mi zblokuje most i wtedy nie udaje sie pójście bokiem po zakręcie... :cry:

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mudder,

Ok, to może efekt który u mnie czasem wystepuje nie jest usterką, a normalną rzeczą, a mianowicie w zakręcie przy dużym przechyleniu auta i odciążeniu jednego z tylnych kół przy gwałtownym dodaniu gazu nie zawsze mi zblokuje most i wtedy nie udaje sie pójście bokiem po zakręcie... :cry:

dokładnie to jest to

Smoderator :mrgreen:

 

"... jak go nie zgaszę, to nie zatankuje do pełna..."

no replacement for displacement

 

nima pałerstrołka jest wanna kółkach ?

 

Masz dżipa jesteś... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Jeśli chcesz korzystać z forum musisz zaakceptować powyższeWarunki użytkowania.