Jump to content
Sign in to follow this  
woytek91

Dakota II gen / III gen na co zwrócić uwagę

Recommended Posts

Witam,

Przymierzam się do zakupu pierwszego pickupa. Niestety silverado / sierra są dla mnie za duże, natomiast Dakota wydaje się w sam raz.

Pytanie do znawców, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Zewnątrz bardziej podoba mi się II generacja, ale III też nie jest zła, natomiast środek z III gen plastikami bardzo przypomina mi Jeepa WK, a jakość tych plastików jest mocno średnia więc bardziej obstaje przy II genie. Teraz pytanie o silnik V6 3.9L, czy to nie za słabe? Auto na pewno dostanie lift i większe koła, bo będzie musiało popracować trochę w górach. Ewentualnie jakie są wady tego silnika? 4.7 i 5.2 znam bo miałem oba w Jeepach. Chodzi głównie o to że najczęściej w ogłoszeniach widzę te V6, a V ósemki rzadko się trafiają. Wiadomo V8 fajniejsze, ale jak by się okazało że V6 też daje sobie rade z tym wozem i dodatkowym obciążeniem to może nie będę się upierał przy ósemce.

Kolejna sprawa, jak wygląda temat reduktora, gdzieś znalazłem info że tam są NV249 i 231? A jak jest faktycznie?

Jak wygląda sprawa trwałości przedniego mostu i zawieszenia?

i ostatnie czy  wszystkie wersje miały tylny most z LSD?

z góry dziękuję za wszystkie informacje i sugestie.

pozdrawiam,

3.9 pochodzi z tej samej rodziny silników co 5.2.

Obawiałbym się tylko dostępności części w razie jakiejś awarii, bo silnik poza Dakotą montowany był chyba tylko z najtańszych wersjach Rama i Ram Van-a, czyli u nas to kompletna egzotyka.

Reduktory to raczej trochę większe niż w Jeepach. Coś kojarzę nv 233? Sprawdź sobie co było wkładane do Durango 1 generacji, bo to bliźniacze auta.

Generalnie pickupy wielkości mid size w USA to miały być tanie woły robocze dla tych, których nie stać na jakiegoś full siza, więc cudów z wyposarzeniem i jakością plastików się spodziewaj. Jeżeli zależy Ci na przyzwoitej ładowności, to też możesz być niemiło zaskoczony.

Czyli najlepiej było by kupić takiego 5.2 🙂 tyle że tego jeszcze mniej niż 4.7

A o co chodzi z kiepską ładownością? Bo w zasadzie to, to ile jest w dowodzie nie ma większego znaczenia, byleby rama była mocna bo i tak wjadą poduszki żeby można było dźwignąć dupe po załadunku.

A ewentualnie co byś polecił innego podobnego rozmiarowo? Myślałem też o f150 z podobnego rocznika czyli 2000 d0 2004.

W ogóle Dakota, jak i pozostałe mid sizy z USA są u nas wyjątkowo mało popularne.

Nie wiem dlaczego, być może większość myśli podobnie jak ja, tj. że małe pickupy z USA nie oferują nic więcej od ich japońskich czy europejskich konkurentów (z wyjątkiem posiadania benzynowych silników), ale za to są tak samo upierdliwe w utrzymaniu jak ich więksi "bracia". Części tak samo trzeba szukać w sklepach specjalizujących się w amerykańskich autach, albo samemu ściągać zza oceanu (o jakichkolwiek blacharskich gratach zapomnij). Ładowność tak z 500-700 kg, japonia 800-1000kg (btw. co dadzą poduszki czy wzmocnione resory, jeżeli to wszystko opiera się na takim sobie moście). O awaryjności nie wspomnę - miałeś Jeepy to wiesz jak jest. Do tego podaż w ogłoszeniach w zasadzie żadna - to też już wiesz.

Moim zdaniem albo nie jojczyć, tylko szukać full siza - Ram, F150, Silverado/Sierra, albo celować w jakiegoś Japończyka.

U nas z amerykańskich mid sizów chyba najłatwiej będzie znaleźć Cheviego S10/GMC Sonoma - to bliźniaki w miarę popularnego u nas Blazera. Czasem jakiś się pojawia, a i ceny jeszcze nie wyskoczyły z kosmos.