Skocz do zawartości

Ciąganie przyczepy?


Sebastian O.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Powiedzcie mi czy ta tabelka jest dobra i można sie nią podpierać ?

 

tabelka

 

Ile może maksymalnie ważyć zestaw , auto+przyczepa (DMC),gdy mamy prawko B+E ?

 

szykuje mi sie przyczepa do ciągnięcia o DMC 3500 kg i gubie sie w przepisach.

 

Przy jakim DMC zestawu musimy wykupić Winietę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelka jest spoko tylko na twoim miejscu bym sie nią nie podpierał bo wynika z niej iż ciągnąc przyczepę z hamulcem najazdowym o dmc 3500 kg holownikiem powinno być auto z dmc wynoszącym 4655 kg . Co do winety to musi ją posiadac pojazd lub zespół ( auto + przyczepa ) którego dmc przekracza 3500 kg , więc podpinajac do Rama małą przyczepkę taką 750 kg trzeba ja mieć aby poruszać się po drogach krajowych ( chyba że masz w dowodzie wpisaną mase mniejszą niż 2750 ) . :-(

DODGE RAM 1500 5,7 HEMI

Jeep Grand Cherokee WJ 4,7

Mercedes G 300TD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do winety to musi ją posiadac pojazd lub zespół ( auto + przyczepa ) którego dmc przekracza 3500 kg :-(

 

To już nieaktualne. Od nowego roku (a dokładnie od 24.12.2008) pojazdy lub zespoły pojazdów o dmc do 12t nie dotyczy obowiązek wykupywania kart opłaty drogowej czyli tzw. winet. W zamian za to trzeba będzie normalnie płacić za przejazd naszymi pięknymi trzema autostradami. Przedtem z winetą było to za free.

Co do prawa jazdy - temat wielokrotnie powraca na różnych forach internetowych. Teoretycznie w zgodzie z przepisami można stworzyć zestaw powyżej 3,5t i prowadzić go mając tylko kategorię B. W praktyce jednak, mając na uwadze dmc Rama (i każdego innego amerykańskiego full size pickupa) praktycznie z każdą dużą przyczepą (konie, łodzie, lawety itp.) będziesz potrzebował B+E.

Ciekawostką jest, że na Ramy 2500 ( i inne należące do tej samej klasy np. F-250 czy Silverado 2500) teoretycznie powinno się mieć już prawko kategorii C :) Zerknijcie sobie na naklejki, które każde amerykańskie auto powinno mieć np. na słupku i sprawdźcie sobie wartość GVWR (Gross Vehicle Weight Rating) - to odpowiednik naszej dmc. Inna sprawa, że najczęściej ma się to nijak do tego, co jest wpisane w polskim dowodzie rejestracyjnym i nie dziwią w tym kontekście uwagi przy ogłoszeniach w stylu "zarejestrowany na katogorię B" czy "zarejestrowany do 3,5 tony" :mrgreen:

Full Size Bronco, V8 351 cui, Eddie Bauer - jest:)

Dwa litry?? Dwa litry to może mieć karton po mleku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dziękuje Panowie za odzew ;-)

 

Temat jest dość ciekawy i zawsze jest wielka niewiadoma więc lepiej się dobrze dopytać niż potem świecić gałami przed korkodylami lub miśkami.

 

Mam prawko B+E, w dowodzie mojego Ramika jest MW 2400 kg, DMC 3040 kg,

wpisana jest DMC przyczepy z hamulcem 2700kg, diagnosta na przeglądzie zerowym wyliczył najpierw cos koło 2600 kg, ale udałomi się go ubłagać na 2700 DMC bo niektóre lawety własnie tyle mają.

 

I teraz pytanie jeśli w dowodzie mam wbite 2700 kg to czy moge pociagnąć przyczepe 3500 kg, czym mam się podpierać przy kontroli (krokodyli, miśków) jak beda chcieli mnie ujebać ?

 

Kiedyś miałem Jeepa Cherokee, autko lekkie 1650kg MW a w dowodzie wbite przyczepa 3250 kg DMC, za cholere nie kumam tej ich wyliczanki :-(

 

Z winietką problem rozwiązany :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w dowodzie mojego Ramika jest MW 2400 kg, DMC 3040 kg,

wpisana jest DMC przyczepy z hamulcem 2700kg, diagnosta na przeglądzie zerowym wyliczył najpierw cos koło 2600 kg, ale udałomi się go ubłagać na 2700 DMC bo niektóre lawety własnie tyle mają.

I teraz pytanie jeśli w dowodzie mam wbite 2700 kg to czy moge pociagnąć przyczepe 3500 kg, czym mam się podpierać przy kontroli (krokodyli, miśków) jak beda chcieli mnie ujebać ?

 

Z zielonymi i niebieskimi nie ma dyskusji. Jeśli masz wpisane w dowodzie 2700 to możesz ciągnąć 2700 i basta. A dokładnie, to tyle maksymalnie może mieć Twoja laweta/przyczepa w dowodzie rejesteracyjnym.

Natomiast to, ile rzeczywiście pociągniesz to już inna bajka. Spojrzałem z ciekawości w specyfikację nowego modelu Rama (2009) i wyszło, że model 1500 przy dmc 6700 funtów (3039 kg - i to by się zgadzało z Twoim diagnostą) może ciągać przyczepy o dmc od 6100 do 7350 funtów w zależności od wersji (od 2766 do 3334kg - i to też by się zgadzało z Twoim diagnostą - masz po prostu "słabszą" wersję :mrgreen: )

Jest jeszcze jeden "haczyk". Musisz mieć odpowiedni hak, bo to że auto pociągnie 3,5 tony nie znaczy, że hak tyle wytrzyma. Na przykład mój F-150 ma w dowodzie dmc przyczepy 3000kg ale hak mam na zderzaku i pisze na nim jak byk "max 5000 lbs" czyli 2267kg. Inna sprawa, że ciągłem już na tym 5 tonowego mercedesa i o dziwo nie urwałem zderzaka... :-)

Innymi słowy, chcąc być w zgodzie z przepisami i dodgem (prawdopodobnie, bo nie wiem, jaką masz wersję) możesz ciągnąć niestety max 2700kg. W rzeczywistości zaś tyle ile żelazo wytrzyma... ;-)

Full Size Bronco, V8 351 cui, Eddie Bauer - jest:)

Dwa litry?? Dwa litry to może mieć karton po mleku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

dzięki wielkie za wyjaśnienie ;-)

 

miałem już 3 tony na haku i było wszystko ok

 

jutro czeka mnie wyzwanie :oops: , przyczepa ma w dowodzie wbite 3500kg DMC, ale rzeczywiście bede ciągnął 4500kg, ładunek waży ponad 3 t + przyczepa trzy osiowa.

Zrobie fotki i jak dojade szczęśliwie do celu to sie pochwale :-D , trzymajcie za mnie kciuki :-P .

 

a z tej całej wyliczanki wagowej to teraz Ramik 2500 HD by pasował idealnie, oczywiście z Cumminsem :twisted: , chyba musze wziąść nadgodziny w pracy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w powiazanym temacie - jak wyglada sprawa z hakiem?

Czy musi być zdemontowany czy nie koniecznie? Pytam bo słyszalem różne opinie.

I jeszcze jedno - czy w całej Eurpie sa takie same przepisy w tej kwestii?

Nissan Navara DC 2008

 

Natryskowe powłoki ochronne przestrzeni ładunkowych pickup - najtrwalsze na świecie !!!

www.speedliner.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

jeszcze pytanie - czy ma jakiś z kolegów dojścia do szybkiej ścieżki na prawko C/C+E?

 

Czasem muszę cos pociagnąć bez paierów ale po co się stresowac, a na zwykły kurs czasu brak :oops:

Nissan Navara DC 2008

 

Natryskowe powłoki ochronne przestrzeni ładunkowych pickup - najtrwalsze na świecie !!!

www.speedliner.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Odnośnie ciężarów przyczepy jest jeszcze jedno zagadnienie, a mianowicie masa całkowita przyczepy nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu który ciągnie tą przyczepę. Na kategorii B masa całkowita zestawu nie może przekraczać 3500kg.

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnie ciężarów przyczepy jest jeszcze jedno zagadnienie, a mianowicie masa całkowita przyczepy nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu który ciągnie tą przyczepę. Na kategorii B masa całkowita zestawu nie może przekraczać 3500kg.

 

Z jednym wyjątkiem !!!

Dotyczy on przyczepki lekkiej - w tym przypadku mogłeś autkiem o DMC 3500 KG

ciągnąć np. lekką o DMC 750KG. De facto zestaw miał DMC 4250KG

i było to zgodne z przepisami. Nie wiem jak jest teraz po tych ich nowelizacjach...

 

Na wszelki wypadek dorobiłem E do B i mam problem z głowy,

przynajmniej do DMC 7000 KG :-)

 

pzdr.Jarek

Dodge Ram 1500 HEMI 5,7 MegaCab - Pajero II V6 Super Select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli mam przyczepe 3500 kg DMC to czym mam ciagać i jakie prawko na ten zestaw :-?

 

1) Zmienić przeznaczenie przyczepki obniżając jej DMC - jeżeli nie ciągasz pełnych 3,5t

2) Zmienić samochód na taki który ma min. 3500 DMC i taką wartość może holować

 

Oczywiście jeżeli ciągnik ma poniżej lub równo 3500 DMC - to wystarczy Ci dorobić E do B,

Jeżeli kupisz auto np. typu Dodge Ram 2500/3500 Hevy Duty i nie zmniejszysz

im max.ładowności - to musisz mieć kat "C"

 

pzdr.Jarek

Dodge Ram 1500 HEMI 5,7 MegaCab - Pajero II V6 Super Select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

czyli żeby jeżdzić na legalu to musze mieć Rama HD o DMC powyżej 3500 kg i prawko C :lol:

 

lub

 

B+ E już mam , teraz musze zmienić Rama na HD i Dmc przyczepki :mrgreen:

 

dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli żeby jeżdzić na legalu to musze mieć Rama HD o DMC powyżej 3500 kg i prawko C :lol:

 

lub

 

B+ E już mam , teraz musze zmienić Rama na HD i Dmc przyczepki :mrgreen:

 

dzieki za odpowiedz.

 

Nie musisz mieć RAM-a HD wystarczy Ci Ram 1500 Mega Cab :-)

I nie musisz robić "C"

DMC ciągnika nie może być mniejsze od 3500kg żeby ciągnąć przyczepkę 3500KG

- czyli może być równa masie przyczepy. Reasumując wystarczy aby Twój RAM miał

DMC - 3500kg i aby miał wbite na przeglądzie masę max. przyczepy ciągnionej

na dopuszczalne 3500 KG i jesteś to wstanie ciągnąć na kat. B+E :-)

 

Kiedyś był taki przepis (mówił mi to chyba diagnosta), że samochody z napędem 4x4

mogą ciągnąć przyczepki o 25% przewyższające DMC ciągnika.

Więc jeżeli na tabliczce znamionowej haka

masz homologację na 3,5T lub więcej to swoim RAM-em mógłbyś śmigać z przyczepką

3,5T. Ale trzeba by mieć czarno na białym, że ten przepis jest aktualny.

Trzeba by to sprawdzić i ewentualnie wydrukować i wozić ze sobą dla jakiegoś

nadgorliwego stróża prawa :-)

Tak ma np. LandCruiser 100 i Nissan Patrol (DMC około 3000/3200kg) a możliwości

pociągowe 3,5T

 

Pzdr. Jarek

Dodge Ram 1500 HEMI 5,7 MegaCab - Pajero II V6 Super Select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

witam wsystkich mam takie pytanie. mam dwa ramy jedengo 3500 07r na blizniaku 5.9 diesel

drugi 2500 5.7 bp 06r ,jeden z nich bedzie wysylany do pl (jest mi potrzebny)chodzi glownie by ciagac przyczepy , prawo jazdy B+E czy ramem 3500 moge jezdzic na kat B i jaka max przyczepe wedlug przepisow moge ciagnac na pace zamontowany jest gooseneck .tosamo pytanie tyczy sie rama 2500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Wszystko zależy od zerowego przeglądu w PL, to co ci diagnosta wpisze pójdzie do dowodu rejestracyjnego. Więc da radę jeździć na B Ramem 3500 choć wiadomo ze jego masa własna przekracza 3.5 t DMC. Ram 2500 5.7 może ważyć poniżej 3.5 t DMC , z pierwsza rejestracja to samo co 3500.

 

W PL gooseneck nie występuje w przepisach na auta do 3.5 t DMC .

Więc na zwykły hak, autem zarejestrowanym do 3.5 t DMC możesz ciągnąć przyczepe maksymalnie 3.5 t DMC jeśli masz tyle wybite w dowodzie rejestracyjnym, a bywa to różnie.

 

P.s

Zapraszam do powitalni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sebastian a jak teraz wygląda kwestia DMC przy przeglądzie zerowym, bo rozmawiałem z diagnosta i mówi wszystko spisuje z tabliczki w aucie, czyli w przypadku np. F250 GVWR jest wyższe niż 3.5t?

Czy coś innego może służyć za "podkładkę" czy jak to teraz można sensownie załatwić?

Z góry dzięki!

 

 

 

Wszystko zależy od zerowego przeglądu w PL, to co ci diagnosta wpisze pójdzie do dowodu rejestracyjnego. Więc da radę jeździć na B Ramem 3500 choć wiadomo ze jego masa własna przekracza 3.5 t DMC. Ram 2500 5.7 może ważyć poniżej 3.5 t DMC , z pierwsza rejestracja to samo co 3500.

 

W PL gooseneck nie występuje w przepisach na auta do 3.5 t DMC .

Więc na zwykły hak, autem zarejestrowanym do 3.5 t DMC możesz ciągnąć przyczepe maksymalnie 3.5 t DMC jeśli masz tyle wybite w dowodzie rejestracyjnym, a bywa to różnie.

 

P.s

Zapraszam do powitalni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Sensownie to raczej nie można załatwić, a naklejki nie są honorowane przez diagnostów i koło się zamyka, dojdą jeszcze światła i szyby bez magicznej literki "e" i wychodzi że wszystkie amcary jeżdżą w PL nielegalnie :mrgreen:

skoro 90% rejestrowanych SD, HD jest do 3,5 t to znaczy że "można", tycze się również wspomnianych świateł i szyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Jeśli chcesz korzystać z forum musisz zaakceptować powyższeWarunki użytkowania.