Jump to content

Odpowietrzanie nagrzewnicy

emjot84
 Share

Recommended Posts

Witam.

Mam taki oto problem od jakiegos czasu. Wiem że nagrzewnica jest w obiegu z chłodzeniem silnika. Ale mimo to nie chce mi się do końca poodpowietrzać. Strefa kierowcy tylko delikatnie sie nagrzewa, u pasażera lepiej ale też nie do końca. Czy są jakieś dodatkowe zaworki do odpowietrzania tych "podobiegów"? I jeśli są to gdzie je znajdę?

Ramik 1500 5.9l 2002r (model 02-05), klima manualna dwustrefowa.

RAM 1500 QuadCab '02 5,9L Benz+LPG

Z tego co widzę na schematach to przy silniku 5.9 na wężach do nagrzewnicy nie ma żadnych zaworków odpowietrzających (np. u mnie w eFie były) - czwórka to wlot, a dwójka to powrót.

00i59344.gif

Zakładam zatem, że procedura jest standardowa - zalewamy układ na full, ogrzewanie na maksa, włączamy klimę i czekamy, aż silnik osiągnie właściwą temperaturę, a termostat otworzy się na maksa. W autach z elektrycznym wentylatorem czeka się zwykle do jego włączenia. Jeśli to nie pomoże to odepnij oba węże od silnika i zafunduj nagrzewnicy płukanko - być może po prostu jest zasyfiona. Na początek może być zwykła woda, tylko warto ją potem wydmuchać z nagrzewnicy np. kompresorem. Ewentualnie możesz użyć np. takiego środka, płucząc oczywiście tylko samą nagrzewnicę. Na początku sprawdziłbym jednak, czy sterowanie nawiewami i temperaturą działa prawidłowo bo często tam tkwią przyczyny słabego ogrzewania. Może przyda Ci się schemacik - elementy oznaczone numerem 22 wraz z przyległościami ;-)

00i88588.gif

Full Size Bronco, V8 351 cui, Eddie Bauer - jest:)

Dwa litry?? Dwa litry to może mieć karton po mleku...