Skocz do zawartości

Poszerzenie dystansami rozstawu osi


Ozzi

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem... 

Czy ktoś mógł by mi doradzić co do poszerzenia Dodga Rama 2017 Larami oryginalne felgi, wersja z nakladkami na nadkola. 

Pytanie brzmi

- jakiej firmy dystanse? 

- jaka maxymalna szerokość aby było zgodnie z przepisami, czyli aby koło nie wystawało po za górny obrys auta tzn nadkola? 

- czy nie będzie to miało wpływu na piasty, mosty itp... 

Chce go poszerzyć tylko dla tego że gdzieś na mieście mi mignął taki z poszerzeniem i wyglądał kosmicznie fajnie.. Ale niestety byłem pieszo i nie udało mi się pogadać z " haziajem" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłóż do koła po średnicy łatę/poziomnicę i zmierz jaką masz odległość do nadkoli.

Jak chcesz być bardzo dokładny, to w "rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów..." jest dokładnie opisane na jakim obwodzie koło ma być schowane w błotniku, łącznie z kątami itd.

Dystanse na pewno zmniejszą trwałość łożysk w piastach, sworzni zwrotnic czy układu kierowniczego. O ile, to ciężko powiedzieć, szczególnie że auto nie jest nowe, więc cholera wie ile im jeszcze życia zostało.

Polepszenia prowadzenia też nie oczekuj, raczej wręcz przeciwnie

F150 302 V8 4x4 - sprzedany 😞

Escalade 6.2😍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... Wiadomo... Ale to. Faktycznie inna kasa... Dystanse to od 500 do 1000 zł... A koła to ok 10 tys zł... A felgi i opony mam ok. Tak się zastanawiam żeby trochę "agresora" dodać wizualnego.. Bo już mnie słychać (dba o to Borla touring) ale fajnie jak by było lepiej i widać 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zgodnie z przepisami to tak jak Kuba napisał zrób pomiar. Ja przy fabrycznych felgach mam dystanse 30mm, i przy oponach 315 szerokosci wystaje to poza obrys. Nie jest to "wulgarne" ale jednak widać.

 

moja stajnia - uzbierało się ponad 1000KM 🙂 : Dodge RAM 1500 [EVA], Audi Q5 [CAEB], Audi A3 [CNT], Saab 9-3SS [B207E], Astra Bertone [Z22SE], Skoda Favorit 136 (babcia)

https://mubi.pl/id-5EGVDL 150zł taniej ubezpieczenie przy zakupie z MUBI.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator
2 godziny temu, BLADE65RAM napisał:

Ja mam u siebie Koła 35x12,5x20 dołożyłem dystans 30 mm i musiałem założyć poszerzenia ale teraz wygląda super a co samej jazdy aż tak dużej różnicy nie ma nie jest źle 

 

Pokaż fotke Rama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzień dobry. Chcę dołączyć do tematu poszerzenia dystansami. Moje szpilki wystają 41mm a w felgach nie ma „dziur” gdzie mogłyby się schować stąd wniosek że minimalny wymiar dystansu to 45mm. Przy tej grubości dystansu przednie kolo będzie wystawało około 20mm poza błotnik a tylne tylko 5mm stąd też myśl, że może by tak z tylu 55mm dla równowagi wizualnej.  Oczywiście w tym przypadku obowiązkowe poszerzenia. Pytanie brzmi czy tak grube dystanse są bezpieczne w użytkowaniu. Jeżdżę głównie autostradami. Wiem że opcją jest założenie felg z ET-24 ale nowe felgi, nowe czujniki ciśnienia i przekładka to koszt wielokrotnie wiekszy niż koszt nawet markowych dystansy ( tu prośba o polecenie ) a obciążenie elementów zawieszenia chyba podobne. Pacjent Dodge Ram 2018 z pneumatycznym zawieszeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz felgi stalowe z nakładkami chromowanymi i dlatego nie ma miejsca na szpilkę. W alufelgach z reguły są "kieszenie" na wystające szpilki. Dystans 55mm przy tak dużych kołach to ogromna siła jaką musi przenieść piasta/półoś, nie mówiąc o tym jak łożysko dostanie w "dupę". Tańszą opcją może być zmiana felg, nawet z typowym ET, które mają miejsce na szpilki + rozsądne dystanse.

 

moja stajnia - uzbierało się ponad 1000KM 🙂 : Dodge RAM 1500 [EVA], Audi Q5 [CAEB], Audi A3 [CNT], Saab 9-3SS [B207E], Astra Bertone [Z22SE], Skoda Favorit 136 (babcia)

https://mubi.pl/id-5EGVDL 150zł taniej ubezpieczenie przy zakupie z MUBI.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że mam aluminiowe felgi z typowym właśnie ET20. Felgi marki FUEL niestety nie sprawdziłem jaki to model. Specjalnie dziś zdejmowałem żeby sprawdzić jaki możliwy dystans jest minimalny bo u dilera Rama powiedziano mi ze nie wejdzie mniejszy niż 45mm. Obawiam się właśnie tego obciążenia ale jak pisałem myślę ze felgi z ET-24 obciążają podobnie w końcu to 44mm szerzej na kolo niż mam teraz. Prawie jak dystans. Opcjonalnie jakieś felgi z ET1. Troszkę wyszłoby na zewnątrz ale efekt byłby tylko częściowo zadowalający a niestety dość drogi. Jeśli wydać kupę kasy na efekt który nie będzie cieszył to lepiej będzie zostawić jak jest a za te pieniądze kupić coś innego do autka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.. Przód mam 2x45mm /tył 2x55mm.... Zrobiłem coś ok 50 tys km.. Nic się nie dzieje... Faktem jest ze użytkuje Rama jak samochód osobowy, czyli dojazdy do pracy... Wakacje itp.. Nie wożę nim betoniarek.. Nie wjeżdżam zgodnie z jego przeznaczeniem w ciężki teren... Mam założone poszerzenia błotników... Czyli nadkola... Ok 10 cm... Według mojej oceny.. Po za fajnym wyglądem auto fajniej, pewniej zachowuje się w zakrętach... Jest przewidywalne, nie uslizguje się.. zmieniłem też opony z bf goddrich na Radar Renagate at/5 33x12,5x20

Screenshot_20240318_101610_com.android.gallery3d.thumb.jpg.d75e55cfa24952620d54f2722a188913.jpg

Screenshot_20240318_101600_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20240318_101825_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20240318_101749_com.android.gallery3d.jpg

Edytowane przez Ozzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ozzi napisał(a):

Faktem jest ze użytkuje Rama jak samochód osobowy, czyli dojazdy do pracy... Wakacje itp.. Nie wożę nim betoniarek.. Nie wjeżdżam zgodnie z jego przeznaczeniem w ciężki teren...

Czyli podobnie jak ja - w sumie 150 km dziennie autostradą. Kontakt z trudnym terenem miał jak musiałem na wąskiej drodze na pobocze zjechać żeby minąć się z innymi autami. Właśnie o taki efekt poszerzenia mi chodzi 👍. Choć na BFGoodrich AT będzie to troszkę inaczej wyglądać. Wiesz może jakie ET masz felg? Dystanse jakiejś konkretnej marki użyłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Jeśli chcesz korzystać z forum musisz zaakceptować powyższeWarunki użytkowania.