Skocz do zawartości

prawo drogowe - swiatla do jazdy dziennej, swiatla mijania


mrB

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam jak z Ramidla zrobic swiateczna choinke dokladajac mu dodatkowe oswielenie i nie stracic dowodu rej.

Prawo drogowe (przynajmniej prawo niemieckie) stawia wobec swiatel do jazdy dziennej takie oto wymagania (wg R87/R48)

 

 

- Symetrycznie względem osi pojazdu

- Na równej wysokości

- Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm

- Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm

- Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu

- Nie mogą być zamontowane dalej niż 40 cm od obrysu pojazdu

- Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika

 

 

Wszystko fajnie, tylko w jaki sposob TIRy potrafia jezdzic oswietlone jak kiermaszowe budy? Jaki kolor oswietlenia jest dozwolony z przodu i uznawany za oswietlenie obrysowe, a jaki za sluzace do jazdy? :-P

 

 

https://www.google.pl/search?q=scania+at+night&btnG=Search&hl=en-PL&gbv=1&tbm=isch

 

 

Czy ten sposob oswietlenia moze byc dopuszczony do jazdy po zmroku?

 

1c.jpg

5.7L ECONOMY PACK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmoroku musisz uzywac świateł mijania, dodatkowe osiwtlenie koloru białego nie powinno powodować zastrzeżeń u policjantów.

 

Światła do jazdy dziennej muszą mieć homologację E...., plus to co podałeś.

Jeep Comanche 4.0 4x4

Ford Ranger T6 3,2 Limited

SUCHORZ 4x4 -serwis i modyfikacje off road

Montaż i serwis LPG, sklep 4x4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

i nie mozesz ich uzywac z zadnymi innymi swiatlami, wlacznik powinien to zapewniac... ...mnie osobiscie troszke irytuja Ci, ktorzy uzywaja dziennych jako mijania - czy to deszcz, czy szarowa, nie maja chyba swiadomosci, ze z tylu nic sie nie pali jak na dziennych jada, a dzienne tylko przy slonecznej pogodzie powinny byc uzywane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam serdecznie forumowiczów.

 

Jestem tutaj nowy także z góry proszę o wyrozumiałość.

Zostałem posiadaczem samochodu Saab 9-7x (amerykańska wersja). O razu po zakupie umówiłem się w firmie na przerobienie świateł zgodne z naszym prawem drogowym. Nadmienie , że nie istnieje europejska wersja tegoż pojazdu , także nie ma reflektorów ze znaczkiem. Słyszałem (czytałem) , żę istnieje możliwość jazdy tak przerobionym samochodem łącznie z fakturą za przerobienie świateł. Tłumaczyć to można , że jest to wyrób jednostkowy . Nie wiem co o tym myśleć . Może macie jakieś inne pomysły?

 

Pozdrawiam

Saab 9-7x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe forum zawalone jest tym tematem. Wystarczy poczytać.

 

Import jednostkowy teoretycznie dopuszcza takie rozwiązania jak jazda nawet na symetrycznych światłach, ale ...

Polska to taki kraj w którym niedouczony "Pan władza" ma zawsze rację. Możesz wozić ze sobą setki faktur, a jak nie masz literki E i trafisz na idiotę to już masz po dowodzie rej. Pogódź się z tym lub sprzedaj auto.

Na tym forum prawie wszyscy przerabiają lampy, a i tak co jakiś czas któryś z nich traci dowód, bo "Pan władza" ma zły dzień.

Jeden użytkownik tak często był kontrolowany, że sprzedał auto dla świętego spokoju.

Niestety jest to masakra, ale najgorsze jest to, że nic w tej kwestii od lat się nie zmienia.

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleję się do tematu na szybko co by nowego nie zakładać.

Będę instalował lampy w nowy stalowy zderzak z tyłu. Czy jest jakiś przepis który określa jasność świateł cofania?

Bo ledy kupiłem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i jestem w szoku jak to świeci :twisted:

www.natryskowe.com

European Size- Felicia Pickup

Azia Size- Mitsu L200

Full Size- odkładam do skarbonki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez w Jeepie uzywalem bardzo mocnych ledów do cofania i nikt nigdy się nie przyczepił, zresztą czego ma się czepiać, ma przecież oświetlać drogę za autem jak sie cofa. :-P

Jeep Comanche 4.0 4x4

Ford Ranger T6 3,2 Limited

SUCHORZ 4x4 -serwis i modyfikacje off road

Montaż i serwis LPG, sklep 4x4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Jeśli chcesz korzystać z forum musisz zaakceptować powyższeWarunki użytkowania.