Skocz do zawartości

Jazda po czarnym z zapiętym 4x4


Eazy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są jakieś przeciwwskazania do stałego używania napędu 4x4? Dzisiaj stwierdziłem, że w sumie jeszcze nie testowałem 4x4 (jeżdzę w tej chwili głównie po czarnym, więc zapiety tylko tył) i włączyłem 4 Lock. Autko zachowuje się dużo przyjemniej - zrobiło się bardziej zwarte i 'szywniej' się prowadzi. Jedyny minus to ciasne nawroty/zakręty na parkingach, gdzie przód koniecznie chce jechać prosto i gumy kwiczą jak młode prosiaki przy mocnym skręcie ;-) Niemniej jednak jazda jest przyjemniejsza.

 

Czym grozi (a może niczym?) jazda ze stałym napędem 4x4 po asfalcie? Rozumiem, że przednie opony mogą pożyć krócej i spalanie może podskoczyć ale to mnie nie martwi (co ciekawe jak włączyłem 4x4 to zaczęło spadać spalanie... :lol: ).

It's nice to be important but it's more important to be nice :)

 

www.grokker.pl

 

www.bostikpolska.pl

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeśli przód masz dopinany na sztywno (bez centralnego mechanizmu różnicowego) to bardzo szybko możesz doprowadzić do uszkodzenia przedniego napędu. Na suchym asfalcie używamy tylko i wyłącznie opcji 2H. Napęd 4x4 można tylko załączać na luźnej nawierzchni, bądź na śliskim asfalcie.

Dodge Durango 2002 4.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zapytałem :-) W takim razie będzie dalej tylko tylna ośka a 4x4 tylko na mokrym, śliskim albo luźnym :mrgreen:

 

Z tego co kojarzę to są RAMy ze stałym 4x4 (auto) ale niestety u mnie jest tylko opcja lock :-)

 

Dzięki :-)

It's nice to be important but it's more important to be nice :)

 

www.grokker.pl

 

www.bostikpolska.pl

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eazy, długo tak śmigałeś? Z doświadczenia wiem że podczas takiej jazdy pierwsze padają krzyżaki.

 

Jakieś 10km (głównie trasa). Zaliczyłem 2 ciasne wjazdy na parking gdzie przód się buntował i to wszystko :-) Mam nadzieję, że krzywdy mu nie zrobiłem :-)

It's nice to be important but it's more important to be nice :)

 

www.grokker.pl

 

www.bostikpolska.pl

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramów z centralnym mechanizmam różnicowym trochę jest. Na Allegro widziałem co najmniej 3-4 takie przez ostatnie 6 miesięcy. Opcja jest super, a zdarzają się nawet egzemplarze z ESP. W takiej opcji jak popada deszcz, zapinasz sobie AWD i się nie martwisz, że tyłek ci ucieknie na zakręcie. Baba wsiądzie i też nie wyleci przy pierwszym "czarnym lodzie" w zimie. Świetne rozwiązanie - bo opcja Lock także jest. Nowe Laramie i Sport w większości są już w takiej opcji.

 

Z europejskich pickupów tylko L200 i chyba Amarok mają stały napęd na 4 koła. Tzn. nie wiem czy stały, czy automatycznie dołączany, ale w sumie na to samo wychodzi :)

No replacement for displacement

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eazy, długo tak śmigałeś? Z doświadczenia wiem że podczas takiej jazdy pierwsze padają krzyżaki.

 

Jakieś 10km (głównie trasa). Zaliczyłem 2 ciasne wjazdy na parking gdzie przód się buntował i to wszystko :-) Mam nadzieję, że krzywdy mu nie zrobiłem :-)

 

Po takim dystansie nic się nie powinno stać :). Myślałem że śmigasz tak dłuższy czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takim dystansie nic się nie powinno stać :). Myślałem że śmigasz tak dłuższy czas

 

Nie, nie - wczoraj zapiąłem na próbę i pomyślałem, że lepiej zapytam zanim zacznę tak jeździć na dobre :-)

It's nice to be important but it's more important to be nice :)

 

www.grokker.pl

 

www.bostikpolska.pl

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eazy, cały wątek tutaj:

 

http://pickupklub.pl/viewtopic.php?t=1584

były trzy Jeepy (WG, XJ, YJ) - będzie RAM!

 

"A pick-up truck is about individuality and this is why everybody in US has a truck" (BBC) ;););)

 

www.MODERNPET.pl - Gwiazdy światowych rankingów karm dla psów i kotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2007 r. była opisywana w USA historia emeryta, który kupił Rama i od nowości jeżdził z zapiętym 4x4Lock. Po 7 tys mil rozsypał mu się napęd. Gość był zdziwiony i wkurzony, bo przecież na klapie stoi jak wół "4x4". A poza tym miał wczesniej Subaru Imprezę,

i myślał że we wszystkich czteronapędówkach jest tak samo.

Pamiętam, ze naprawa i przeróbka napędu na "imprezopodobny" kosztowała go w serwisie 13 tys. dolarów.

 

Ja wagowałem się, czy wziąć taki czy taki napęd, ale ponieważ postawiłem na niezawodność,

(troche asekuracyjnie) wziąłem taki, jaki jest w wersjach H-D.

Więc mam stały napęd 4x4 Lock (Part time). Ale z ESP.

 

Pozdro

Ram4x4fun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ok sorki chcialem rozpoczac watek "swiezaki ujezdzania 4x4 szykuja sie do zimy:)"

 

mam pytanko odnosnie 4wd auto?? czy mozna jezdzic po lekko mokryw asfalcie z wlaczona ta opcja?? naped 4x4 jest wtedy na stale czy sie jakos dopina?? czy czujac lekki uslig tylu czekac az przod wyciagnie czy puszczac gaz?? i czy przod sie odlaczy bo mam wrazenie ze przod ciagnie caly czas.

 

 

chcialbym bezpiecznie i bez szkody uzywac napedu 4x4 a nigdy takie napedu nie mialem, wybieram sie na jakies pole potestowac zachowanie autka ale jakos brakuje czasu

 

dzieki i pozdrawiam

DODGE RAM 5,7 HEMI BIG HORN 2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4WD auto to napęd dołączany automatycznie, więc możesz nim jeździć nawet po suchym o ile masz taką potrzebę. Jeśli chodzi o jazdę Ramem zimą to jest wyśmienita i przewidywalna ze względu na gabaryty Rama. Po prostu trochę czasu musi upłynąć, żeby obrócić takie auto, więc i więcej jest czasu na kontrę. Oczywiście trzeba pamiętać, że to nie Żuk i że ostre wciśnięcie gazu powoduje adekwatną reakcję. ;-) Jeśli nie jeździłeś wcześniej autem z 4x4 to zalecam trening, bo to zupełnie inna jazda. Jeśli będziesz użytkował Rama ostrożnie bez ryzyka to nie masz się czym obawiać, a jesli chcesz poszaleć to trening zawsze się przyda.

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie jest tryb 4WD auto to różnica użytkowania jest zasadnicza, bo kategorycznie zabrania się jazdy po czarnym.

Może o 4wd auto wypowie się ktoś kto go ma, bo ja nie mam w swoim Ramie czegoś takiego i w związku z tym nie mogę dać Ci rzetelnej odpowiedzi popartej praktyką.

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz użytkował Rama ostrożnie bez ryzyka to nie masz się czym obawiać, a jesli chcesz poszaleć to trening zawsze się przyda.

 

Drugu nie strasz chłopaka bo jeszcze uwierzy że ten żelazniak ma jakąś moc :-P

Boczo daj spokój wszystko idzie ogarnąć bez problemu (zresztą nie ma co ogarniać) za parę miesięcy będziesz się z tego śmiał i powiesz ze jakieś 100kucy pod maską zdechło

Odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja ma auto 4WD :lol:

 

Ze względu na ta opcje wybrałem swojego ramika, ale z perspektywy czasu to jak bym nie miał to tez nie było by zle, zaznacze ze z opcj auto 4wd korzystalem maksymalnie w 5 % z całej jazdy 4x4.

 

Jak działa, ? Przy wlaczonej opcji auto 4wd, przednia prawa póloska jest spinana co powoduje zalaczenie przedniego dyfra i wału,

W trybie 2wd przedni wał się nie kręci (oszczędność podzespołów napedowych i paliwa)

Przy spokojnej jeździe bez uslizgu tylnej osi cała moc przenoszona jest na tył, w momencie uslizgu przednia oś jest spinana w stosunku 50:50 do tylnej i dopóki nie odpuscimy gazu mamy napęd 4x4 lock, w momencie odpuszczenia napęd jest znowu przekazywany tylko na tył.

 

Podsumowując opcja auto 4wd sprawdza się przy ruszaniu, w terenie o bardzo zmiennym podłożu, ale nie koniecznie w zakretach.

To poprostu automatyczny przelacznik miedzy opcja 2wd a 4x4 lock , bez zatrzymywania i ręcznego przelaczania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma centralnego mechanizmu różnicowego?? Trochę dziwne rozwiązanie i chyba mało praktyczne. Wolałbym reduktor NP242 - to byłoby idealne, bo miał tryb 4x4 Full Time. Na zimę idealny. :-D

Dodge RAM 1500 4x4 4.7 Quad Cab 2004 + 3"

był:

Jeep Cherokee XJ 4.0

Jeep Grand Cherokee WJ 4.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma centralnego mechanizmu różnicowego?? Trochę dziwne rozwiązanie i chyba mało praktyczne. Wolałbym reduktor NP242 - to byłoby idealne, bo miał tryb 4x4 Full Time. Na zimę idealny. :-D

... a ja uważam, że rozwiązanie jest bardzo dobre, bo jak naprawdę potrzebujesz 4x4 to minimum 3 koła zawsze będą Ci się kręcić, a nie tak jak miałem w "terenowej" Vitarze, że wjechałem w zaspę i kręciło mi się prawe z przodu i lewe z tyłu i jak wjechałem tak zostałem w tej zaspie. Powtórze po raz kolejny swoje zdanie. Wg. mnie 4x4 w Ramie przydaje się, ale przy ruszaniu na bardzo śliskim, a do jazdy po śliskim już nie jest tak potrzebne, bo robotę robi LSD, ciężar auta oraz jego gabaryty. Faktem jest, że właściciele SUVów muszą się przestawić z myśleniem, albo po prostu zacząć myśleć, bo tu elektroniki nie ma, ale ja do Rama przesiadłem się z Vitary i Vitara przy Ramie to jest do jazdy po kałużach w asfalcie, byle by nie zamarzniętych, bo nie da rady. Ram zimą jest rewelacyjny. Wg. mnie założenie było takie, że Ram jeździ na dwóch łapkach, a jak masz terenowe kłopoty to możesz włączyć 4x4, które jest tak zbudowane, żeby zamaksymalizować jego zdolności terenowe ... i to działa.

Dodge Ram 2500 Van 99' 318 cui

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jeepach zawsze miałem 4x4 Full Time z rozdziałem 48/52% i było to rozwiązanie o wiele lepiej sprawdzające się na drogach zimą niż w wersjach z napędem na tył i dopinanym przodzie przy poślizgu. Po prostu zanim przód zapiął się przy poślizgu (śnieg) to auto już siedziało i czas stracony na reakcję mechanizmu był tu kluczowy. Lepiej chyba zawczasu włączyć stałe 4x4. Takie jest moje zdanie.

 

RAMa niedawno kupiłem i pierwsza zima przede mną :-D

Dodge RAM 1500 4x4 4.7 Quad Cab 2004 + 3"

był:

Jeep Cherokee XJ 4.0

Jeep Grand Cherokee WJ 4.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego się dziwiłem bo nie wiedziałem że jest zapinany automatycznie stały napęd 4x4 bez mech. różnicowego. To dla mnie coś nowego. Ale w sumie człowiek się uczy całe życie. :git:

 

Pytanie co "leci" pierwsze przy skręcaniu z zapiętym 4x4. W Jeepkach wyciągał się podobno łańcuch w reduktorze, kolega w Chevy'm twierdzi że w jego manualu jest napisane że skutkiem jest tylko większe zużycie opon.

Dodge RAM 1500 4x4 4.7 Quad Cab 2004 + 3"

był:

Jeep Cherokee XJ 4.0

Jeep Grand Cherokee WJ 4.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Jeśli chcesz korzystać z forum musisz zaakceptować powyższeWarunki użytkowania.