Skocz do zawartości

Mecenas

Administrator
  • Postów

    418
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na blogu opublikowane przez Mecenas

  1. Mecenas
    Maverick to niesamowita okazja z długą listą zręcznych funkcji, w tym standardową mocą hybrydową.
    Po 8-letniej przerwie Ford Ranger powrócił do północnoamerykańskiej oferty konsumenckiej na rok 2019, ale nowy „mały” pickup jest nieco większy niż ciężarówka, która została wycofana z produkcji w 2011 roku. mniejszy, tańszy pickup, firma Motor Company wprowadziła niedawno Maverick.
    Ford Maverick 2022 wchodzi na rynek jako najtańszy pickup, najtańszy pojazd użytkowy i jeden z najtańszych pojazdów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Jest to zdecydowanie najbardziej funkcjonalny pojazd na liście 10 najtańszych pojazdów sprzedawanych w USA, ponieważ jest to jedyny pojazd na tej liście, który nie jest małym samochodem kompaktowym.
    Dzisiaj przedstawiamy 5 fajnych funkcji nowego kompaktowego pickupa Forda, z których tylko jedna dotyczy cen.
    5. Sugerowana cena detaliczna poniżej 20 000 USD, 4WD poniżej 25 000 USD
    Jak wspomniano powyżej, Ford Maverick jest najtańszą ciężarówką w Ameryce, której sugerowana cena detaliczna zaczyna się od 20 000 USD. Aby być bardziej konkretnym, Maverick XL Suprecrew ze standardowym hybrydowym układem napędowym i napędem na przednie koła zaczyna się od zaledwie 19 995 USD. Po dodaniu nieuniknionej opłaty za miejsce docelowe, która jest dostarczana z każdym nowym pojazdem w Ameryce, cena podstawowej wersji Maverick wynosi zaledwie 21 490 USD.

     
    Niektórzy z was mogą pomyśleć „ale nie chcę hybrydowego pickupa z napędem na przednie koła”, nie martw się – nie musisz płacić fortuny za model z napędem na cztery koła. Aby uzyskać 4WD, musisz wybrać opcję 2,0-litrowego silnika EcoBoost zamiast hybrydy, ale nawet z mocniejszym silnikiem, 4WD Maverick zaczyna się już od 24 795 USD, wliczając w to miejsce docelowe.
    4. Standardowa moc hybrydowa
    Jednym z najbardziej zaskakujących aspektów nowego Forda Mavericka jest to, że jest on standardowo wyposażony w napęd hybrydowy w cenie 19 995 USD.

    Hybrydowy układ napędowy zapewnia 191 koni mechanicznych i 155 lb-ft momentu obrotowego, ale co ważniejsze, bazowy Maverick ma otrzymać szacowaną przez EPA ocenę zużycia paliwa na autostradzie wynoszącą 40 mil na galon. Firma powiedziała, że hybrydowy pickup przejedzie 500 mil na jednym zbiorniku paliwa, ale może też trochę popracować. Przedni napęd Maverick z napędem hybrydowym może przewozić do 1500 funtów i holować do 2000 funtów.
    3. Maverick oferuje dużą przestrzeń wewnętrzną
    Maverick to najmniejsza ciężarówka w gamie Forda, ale wnętrze jest nadal przystosowane do przewozu kierowcy o wzroście ponad metr osiemdziesiąt, pozostawiając miejsce na tylnych siedzeniach dla pasażerów o wzroście metr osiemdziesiąt.

    Menedżer ds. inżynierii pojazdów Klaus Palo de Mello udowodnił to podczas obchodów medialnych Maverick podczas obchodów tygodnia Woodward Dream Cruise . Wyregulował siedzenie kierowcy tak, aby jego rama mierzyła 6 stóp 3 cale wygodnie, a następnie wspiął się na tylne siedzenie za siedzeniem kierowcy, aby pokazać, że mężczyzna jego wzrostu również tam pasuje. Większość ludzi nie ma 6 stóp i 3 cali wzrostu, więc właściciele Mavericka nie będą mieli trudności z pomieszczeniem ciężarówki pełnej dorosłych, a dla dwojga dorosłych z dwójką dzieci ten kompaktowy pickup oferuje mnóstwo miejsca do siedzenia.
    2. 4000-funtowa zdolność holowania
    Możesz spojrzeć na maleńkiego Forda Mavericka i pomyśleć, że ten mały pickup nie wykona zbyt wiele prawdziwej pracy, ale mylisz się.

    Jak wspomniano powyżej, standardowa hybryda Maverick będzie ciągnąć 2000 funtów, ale dla tych, którzy podniosą się do 2,0-litrowego silnika EcoBoost o mocy 250 koni mechanicznych i momencie obrotowym 277 lb-ft, mogą ciągnąć do 4000 funtów. Ford twierdzi, że ważąca 4000 funtów zdolność holowania pozwoli Maverickowi holować przeciętną 21-stopową łódź, a więcej będzie również holować mniejszą przyczepę dwukonną, przyczepę do skuterów wodnych i większość małych, załadowanych przyczep użytkowych . Nieśmiały w stosunku do przyczepy samochodowej, Maverick z silnikiem EcoBoost ciągnie większość zwykłych, niekomercyjnych przyczep.
     
    1. Funkcjonalność
    Wreszcie, Maverick zostało zaprojektowane tak, aby było najbardziej funkcjonalne na rynku , nawet w porównaniu z większymi ciężarówkami. Nowy kompaktowy pickup Forda ma dziesięć wgłębień w wewnętrznej części, w które można włożyć 2×4 lub 2×6 jako przegrody lub zainstalować urządzenia mocujące, a 10 miejsc do mocowania pozwala zabezpieczyć wszelkiego rodzaju ładunki. Na wielopozycyjnej tylnej klapie znajdują się wiązania eventowe

    Unikalne dla Maverick ma złącza zasilania DIY, miejsca do przechowywania wbudowane w pace i wstępnie wywiercone otwory z dopasowanymi śrubami, co pozwala właścicielom tworzyć i łatwo montować własne rozwiązania do przechowywania.
    Ford Ranger 2022 jest niewielkich rozmiarów, ale oferuje imponujące funkcje dla każdego, kto szuka niedrogiego pojazdu lub niedrogiego pickupa.
     
  2. Mecenas
    Fani Tampa Bay Bucs pokochają Forda F-150 z 2000 r., który jest gotowy do jazdy na tylnym siedzeniu i nie wymaga konfiguracji przed grą.
     
    Ponieważ weekend NFL zbliża się wielkimi krokami, możemy wreszcie pożegnać się z latem i przejść do najlepszej części roku – jesieni. Niższe temperatury, spektakularne kolory i, co najważniejsze, piłka nożna jest w drodze, a fani panujących mistrzów Super Bowl i ciężarówek Blue Oval z pewnością pokochają tego 2000 Forda F-150, który jest obecnie wystawiony na sprzedaż w Adventure Classic Cars w Clearwater. Floryda.
    Nazwany „Buccaneer Tailgater”, na cześć buccaneers z NFL z Tampa Bay, ten F-150 XL został przekształcony z ciężarówki roboczej w ciężarówkę imprezową z wieloma modyfikacjami, które zaczynają się od platformy, która jest idealna na gorące, wczesne sezony Wrześniowe gry. Niestandardowe łóżko jest wyposażone w obrotowe siedzenia ciągnika, stół, parasol, pojemnik do przechowywania, oświetlenie, radio morskie i głośniki, a nawet gaśnicę ze względów bezpieczeństwa.
     

     
    Sama ciężarówka jest pomalowana na odpowiedni odcień czerwieni i ma logo Bucsów na drzwiach i „Tailgater” dużymi literami z tyłu platformy, na wypadek, gdyby ktoś nie znalazł tutaj odniesienia. I zamiast nosić małą chłodziarkę z napojami, ten pickup jest naprawdę gotowy na imprezę z dość dużym zwiastunem z chłodziarką do Coca-Coli na poważne libacje przed grą. Albo woda, której potrzebujesz dużo, gdy jedziesz na ogonie w upale Florydy.
     

     
    Fajną rzeczą w tym F-150 jest to, że to naprawdę sprawa mobilna, i to sprytna. Podczas gdy wszyscy inni spędzają godziny na ustawianiu tylnej klapy, wyciągając wszystko z tyłu pojazdu, właściciel tej ciężarówki może po prostu podjechać, roztrzaskać zimną i zabrać się do pracy. Dla nas taka właśnie powinna być tylna klapa – więcej luzu, a znacznie mniej pracy.
     

     
    Podczas gdy ten F-150 jest poza tym tylko podstawowym pickupem z 4,2-litrowym silnikiem V6 Forda, ręczną skrzynią biegów i ławką, to naprawdę jest zaprojektowany tylko na dni gry, więc nie zabraknie ci foteli masujących lub innych wymyślnych udogodnień. zapewniają ciężarówki. Nie, ta tylna klapa Tampa Bay została zbudowana w jednym celu i tylko w jednym celu – aby zmaksymalizować zabawę przed meczem przed rozpoczęciem gry w każdą niedzielę.
     
    Photos: Adventure Classic Cars
    Link do aukcji: https://www.adventureclassiccars.com/vehicles/24/2000-ford-buccaneer-tailgate-f150
  3. Mecenas
    Tesla ma wprawdzie w planach swojego własnego elektrycznego pickupa, ale nie od dawna wiemy, że na ruchy firm Elona Muska nie powinni czekać ci najmniej cierpliwi. Do tych zdecydowanie nie należy inżynierka/youtuberka Simone Giertz, która kupiła Model 3 i przerobiła go na swojego wyjątkowego pickupa „Truckla”.
     
    Giertz nie zrobiła jednak tego w pojedynkę, co jest raczej zrozumiałe. Zgromadziła więc swój zespół i po dokładnym i starannym zaplanowaniu modernizacji, rozpoczęła wraz z nim praktycznie całkowity demontaż Model 3, który okazał się wymagany do rozpoczęcia planu. Jednak zamiast pójść na łatwiznę i po prostu przeciąć karoserię od tyłu słupka z dopasowaniem „paki”, inżynierka chciała zachować możliwie najwięcej oryginalnego nadwozia, jak to możliwe. Dlatego też zespół odciął sekcję dachu za słupkiem B, zachowując większość tylnych drzwi i wykorzystując część pokrywy bagażnika.
     
     
     
    Jako że taka operacja odcisnęła swoje piętno na sztywności konstrukcji, to ekipa musiała zastosować podporę, którą zrobili z pozostałych elementów bagażnika. Podstawę „paki” wycięto z kolei ze starego Forda F-150 i choć Truckla nie wygląda źle, to nadal wymaga sporo pracy. Giertz planuje oczyścić wnętrze, wykonać trochę karoserii i upewnić się, że cała konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne.
     
     
     
     
  4. Mecenas
    Od rozpoczęcia sprzedaży w Tajlandii 17 listopada do debiutów w 150 krajach.
    Bangkok, 9 listopada 2018 - Mitsubishi Motors Corporation (MMC) ogłasza w Bangkoku światową premierę nowego pickupa o ładowności 1 tony - TRITON/L200. W Tajlandii sprzedaż modelu rozpocznie się 17 listopada.
     
     
    Nowy TRITON/L200 to najnowsze wcielenie modelu, który obchodzi w tym roku 40. urodziny. Samochód jest produkowany w fabryce Laem Chabang, zarządzanej przez Mitsubishi Motors (Thailand) Co. Ltd. (MMTh), producenta i dystrybutora MMC w Tajlandii.
    Pojazd ma status strategicznego modelu globalnego, który po wprowadzeniu w Tajlandii będzie oferowany na innych rynkach ASEAN, a także Oceanii, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Afryce i Ameryce Południowej. Docelowo samochód będzie sprzedawany w około 150 krajach na całym świecie.
    Z okazji światowej premiery, dyrektor generalny Mitsubishi Motors, Osamu Masuko powiedział – „Nowy TRITON/L200 jest jednym z naszych najważniejszych globalnych modeli strategicznych, a jego sukces ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia tempa zrównoważonego rozwoju firmy. Nowa generacja oferuje kolejne usprawnienia w zakresie wytrzymałości, niezawodności i komfortu, opracowywane konsekwentnie w ciągu 40 lat od wprowadzenia tej serii na rynek."
    „Jestem całkowicie pewien, że nowy TRITON/L200 spełni różnorodne potrzeby i życzenia naszych klientów na całym świecie."
     
    Opis modelu
    Nowy TRITON/L200 został opracowany zgodnie z dewizą „Engineered Beyond Tough”, która nakreśliła kierunek projektu. Nowy model jest znacznie bardziej konkurencyjny, dzięki bardziej wyrazistej stylistyce z najnowszą koncepcją przedniej partii samochodu i motywem „Dynamic Shield” oraz udoskonalonemu systemowi napędu na cztery koła, zapewniającemu lepszą sprawność w terenie, a także najnowszym systemom aktywnego bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Nowy model oferuje znaczące ulepszenia, wpływające na trwałość i niezawodność, istotne dla użytkowników korzystających zawodowo z samochodów oraz w dziedzinie komfortu i jakości jazdy, na które kładą nacisk użytkownicy prywatni.
     

     
    1.“Engineered Beyond Tough” – twarda dewiza, twarda konstrukcja
    Nowe Mitsubishi TRITON/L200 zostało zaprojektowane według koncepcji „Rock Solid – twardy jak skała”, która zarówno w środku, jak i na zewnątrz, oznacza wytrzymałość uzyskaną dzięki inżynierskim umiejętnościom i wiedzy, zgodnie z dewizą „Engineered Beyond Tough”.
    Widok z przodu
    Przednią partię samochodu zaprojektowano zgodnie z najnowszą wersją koncepcji „Dynamic Shield” (dynamicznej tarczy). Wysoko biegnąca linia maski silnika i solidniejsze już na pierwszy rzut oka, umieszczone wyżej reflektory, nadają nowemu modelowi oglądanemu z przodu mocniejszej i bardziej imponującej postury.
    Widok z boku i z tyłu
    Wyrzeźbione na nowo krzywizny nadwozia z kontrastowymi ostrymi liniami, wydłużonymi nadkolami i jaskrawymi akcentami uosabiają siłę i solidność twardej terenówki Mitsubishi Motors, ale również dodają jej nowoczesności. Oświetlenie i elementy zderzaków stają się częścią wytrzymałej konstrukcji, łącząc też wizualnie formę tyłu i przodu pojazdu oraz poszerzając go optycznie.
    Wnętrze
    Zmodernizowane wnętrze TRITONA/L200 stawia na nowoczesność i solidność, do czego przyczynia się wspólna ramka zespołu przełączników i wylotów powietrza. Miękkie powierzchnie oraz przeszycia na konsoli między fotelami, na podłokietnikach i w rejonie hamulca postojowego dodają wnętrzu luksusowego charakteru.
     
    2. System 4WD zapewnia wyższą sprawność w terenie.
    Nowy TRITON/L200 w wersjach z napędem 4WD jest wyposażony w system SuperSelect 4WD, który zapewnia idealną przyczepność i właściwości jezdne na dowolnej nawierzchni lub system EasySelect 4WD, który ułatwia przełączanie trybów jazdy na optymalny w danych warunkach drogowych. Dzięki wprowadzeniu nowych trybów jazdy, oba systemy 4WD zapewniają lepszą sprawność w terenie.
    Nowy tryb jazdy terenowej Off-road
    Zarówno system SuperSelect, jak i EasySelect 4WD korzystają z nowego trybu Offroad Z ustawieniaMI GRAVEL (szuter), MUD/SNOW (błoto/śnieg), SAND (piasek) i ROCK (kamienie) (tylko w trybie napędu 4LLc). Po włączeniu trybu Off-road, spójnej kontroli podlega moc, przekładnia i hamulce, aby można było sterować stopniem poślizgu kół, a tym samym maksymalizować skuteczność jazdy w terenie i zdolność do wydostawania się z błota lub śniegu.
    Kontrola zjazdu ze stromego wzniesienia
    Prędkość pojazdu jest sterowana elektronicznie, aby umożliwić kierowcy bezpieczniejsze i precyzyjniejsze pokonywanie stromych lub śliskich zjazdów.
     
    3. Aktywne systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy
    Nowy TRITON/L200 nadal budowany jest na bardzo wytrzymałej i niezawodnej ramie z zamocowaną na niej kabiną o wysokiej wytrzymałości zderzeniowej, a jednocześnie oferuje wiodące w swojej klasie zaawansowane systemy aktywnego bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. 

    Systemy zapewniające bezpieczeństwo i komfortową świadomość tego bezpieczeństwa to:
    o System łagodzenia kolizji czołowych (FCM), który umożliwia wykrycie pojazdów i pieszych znajdujących się przed samochodem;
    o System ostrzegania o pojazdach w martwym polu lusterek bocznych (BSW + LCA), który pomaga w unikaniu bocznych kolizji z innymi pojazdami podczas zmian pasa ruchu poprzez wykrywanie pojazdów znajdujących się bezpośrednio za samochodem lub w jego sąsiedztwie i ostrzega kierowcę dźwiękiem oraz miganiem diody w lusterku zewnętrznym;
    o Tylny sygnalizator ruchu poprzecznego (RCTA), który w ten sam sposób pomaga uniknąć kolizji podczas cofania;
    o Ultradźwiękowy system łagodzenia skutków omyłkowego wciśnięcia pedału przyspieszenia (UMS), który zmniejsza skutki kolizji wynikających z niewłaściwego użycia pedału przyspieszenia podczas ruszania lub cofania na parkingach, czy w innych ograniczonych przestrzeniach.
    Przydatne wsparcie kierowcy zapewnia też system monitorowania otoczenia samochodu, generujący widok z lotu ptaka obszaru wokół pojazdu, a także sygnały z czujników parkowania.
     
    4. Osiągi i funkcjonalność pickupa
    Nowe Mitsubishi TRITON/L200 otrzymało wiele szczegółowych usprawnień, zgodnie z dewizą „Engineered Beyond Tough” przyświecającą pracom konstrukcyjnym, co zaowocowało trwałością i niezawodnością – cechami poszukiwanymi wśród klientów instytucjonalnych oraz komfortem i jakością jazdy cenionymi przez klientów prywatnych. Skuteczność i wyczucie hamowania są lepsze dzięki zastosowaniu większych przednich tarcz i większych tłoczków w zaciskach hamulcowych. Jakość jazdy uległa podwyższeniu dzięki zastosowaniu większych tylnych amortyzatorów, dzięki większej ilości oleju tłumiącego wstrząsy. Zastosowanie 6-biegowej przekładni automatycznej, zamiast 5-biegowej, używanej dotychczas, umożliwiło płynniejsze i intensywniejsze przyspieszenie oraz podniosło jakość pracy przekładni.
     
    Planowane wprowadzenie na rynek
    Po rozpoczęciu sprzedaży w Tajlandii 17 listopada, nowy TRITON/L200 ma zostać wprowadzony kolejno na rynki państw ASEAN, Oceanii, Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Południowej, a docelowo trafi do sprzedaży w około 150 krajach na całym świecie.
    MMC planuje sprzedać w tym roku finansowym około 180 000 sztuk Mitsubishi L200 - nowego i obecnego modelu. TRITON/L200 to globalny model o niezwykłym znaczeniu w strategii firmy i jest – w zestawieniu za ostatni rok fiskalny – drugim z najlepiej sprzedawanych samochodów MMC, po średniej wielkości SUV-ie Outlanderze.
     
    O Mitsubishi Motors Corporation
    Mitsubishi Motors Corporation to działający w branży motoryzacyjnej producent o zasięgu międzynarodowym, z siedzibą w Tokio, który zbudował konkurencyjną przewagą na rynku pojazdów typu SUV i pick-up oraz elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka PHEV. Odkąd grupa Mitsubishi wyprodukowała swój pierwszy samochód, ponad sto lat temu, wykazaliśmy się ambitnym i często rewolucyjnym podejściem, rozwijając nowe klasy pojazdów i wprowadzając technologie wyznaczające granice nowoczesności. Strategia marki, tkwiąca w genach Mitsubishi Motors, trafi do gustów ambitnych kierowców, gotowych rzucić wyzwanie konwencjom i zdecydować się na zmiany. Zgodnie z tą filozofią, Mitsubishi Motors wprowadziło w roku 2017 nową strategię marki, wyrażoną w sloganie „Drive your Ambition” - połączenie osobistego zaangażowania i ekspansywnego nastawienia oraz odzwierciedlenie stałego dialogu między marką a jej klientami. Dzisiaj Mitsubishi Motors angażuje się w działania inwestycyjne, w innowacyjne technologie, atrakcyjne projekty i rozwój produktów, dostarczając klientom na całym świecie ekscytujące pojazdy, znane z wyrazistego charakteru.
     

     

  5. Mecenas
    Jak informuje gazeta moto.pl Dacia Duster, lubiany budżetowy SUV, przemieni się niedługo w budżetowego pickupa. Ma to być jeden z najtańszych wołów roboczych na rynku. Dacia Duster pickup będzie kierowana głównie do przedsiębiorców.
     

     
    Dacia Duster już niedługo stanie się pickupem. I nie są to, jak do tej pory, tylko krążące po sieci plotki. Te doniesienia potwierdził sam Hakim Boutehra, dyrektor w rumuńskim oddziale użytkowych pojazdów Renault, w rozmowie z serwisem "0-100". Pickup na bazie drugiej generacji Dacii Duster ma się pojawić w Europie jeszcze w tym roku.
    Renault sprzedaje już podobnego pickupa w Ameryce Południowej pod nazwą Renault Duster Oroch. Jednak europejski Duster-pickup ma być zupełnie inną propozycją. Oroch z Brazylii to pickup kierowany do zwykłych kierowców. Można powiedzieć, że to modna, lajfstajlowa propozycja. Dlatego do zdjęć pozuje zwykle z deskami surfingowymi, rowerami i najczęściej na plaży.
    Dacia Duster pickup dla Europejczyków ma być typowo użytkowym małym pickupem. Jej przeznaczeniem będzie ciężka praca.
  6. Mecenas
    Od 40 lat firma Mitsubishi Motors znana jest jako producent wytrzymałych pickupów. Z taśm produkcyjnych zjechało już ponad 4,7 miliona egzemplarzy modelu L200*, który cieszy się zaufaniem użytkowników na całym świecie, pomagając zaspokoić ich ambicje dzięki połączeniu komfortu jazdy auta osobowego i wyjątkowych parametrów jezdnych.
     
    Zbliża się moment ujawnienia kolejnego rozdziału w historii L200. Zaprojektowany w myśl hasła „Engineered Beyond Tough”, nowy model jest bardziej wydajny, bardziej funkcjonalny, trwalszy, bezpieczniejszy i doskonalszy. Udowodniły to wymagające testy wytrzymałości w realnych warunkach i opracowania opinii właścicieli z całego świata. Nowe, niezrównane Mitsubishi L200 zostanie przedstawione już 9 listopada.
    *Na niektórych rynkach Mitsubishi L200 sprzedawane jest jako TRITON.
     
    O Mitsubishi Motors Corporation
    Mitsubishi Motors Corporation to działający w branży motoryzacyjnej producent o zasięgu międzynarodowym, z siedzibą w Tokio, który zbudował konkurencyjną przewagą na rynku pojazdów typu SUV i pick-up oraz elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka PHEV. Odkąd grupa Mitsubishi wyprodukowała swój pierwszy samochód, ponad sto lat temu, wykazaliśmy się ambitnym i często rewolucyjnym podejściem, rozwijając nowe klasy pojazdów i wprowadzając technologie wyznaczające granice nowoczesności. Strategia marki, tkwiąca w genach Mitsubishi Motors, trafi do gustów ambitnych kierowców, gotowych rzucić wyzwanie konwencjom i zdecydować się na zmiany. Zgodnie z tą filozofią, Mitsubishi Motors wprowadziło w roku 2017 nową strategię marki, wyrażoną w sloganie „Drive your Ambition” - połączenie osobistego zaangażowania i ekspansywnego nastawienia oraz odzwierciedlenie stałego dialogu między marką a jej klientami. Dzisiaj Mitsubishi Motors angażuje się w działania inwestycyjne, w innowacyjne technologie, atrakcyjne projekty i rozwój produktów, dostarczając klientom na całym świecie ekscytujące pojazdy, znane z wyrazistego charakteru.
     
     

  7. Mecenas
    Nowe opony letnie Nokian Powerproof znakomicie radzą sobie w każdych, letnich warunkach drogowych. Zapewniają wyjątkową stabilność i precyzyjne sterowanie przy nagłych zmianach pasa ruchu i ostrym hamowaniu.
     
    Nokian Powerproof należą do nowej generacji letnich opon Nokian Tyres zaprojektowanych z myślą o rynku środkowoeuropejskim. Nokian Powerproof gwarantują łatwość prowadzenia i najwyższy komfort jazdy, jak przystało na opony  dedykowane do samochodów osobowych wyższej klasy (kategoria UHP). Oferta obejmuje 51 produktów w rozmiarach od 17 do 20 cali, z indeksem prędkości W (270 km/h) i Y (300 km/h). Nowe produkty będą dostępne wiosną 2019 roku.

    Koncepcja podwójnej strefy bezpieczeństwa, opracowana przez działającego najdalej na północ producenta opon na świecie, gwarantuje równie precyzyjny i pewny kontakt opony Nokian Powerproof z nawierzchnią na autostradzie w deszczu i na zalanym słońcem bulwarze. Znakomitą sterowność opony z segmentu premium potwierdził w trakcie testów mistrz świata Formuły Mika Häkkinen.

    Nowa, mocna konstrukcja letniej opony, przeznaczonej do szybkiej jazdy jest gwarancją wytrzymałości. O wszechstronności i osiągach świadczy również znak jakości przyznany przez niezależny instytut badawczy TÜV SÜD.  
     
    Kierowcy chcą stabilności i bezpieczeństwa w ekstremalnych warunkach 
     
    Zmienne warunki atmosferyczne latem i zmienna jakość nawierzchni europejskich dróg to spore wyzwanie dla kierowców. Różnica temperatury pomiędzy wiosennym porankiem a sierpniowym skwarem może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza, w każdej chwili może nadciągnąć burza, a letnie opony muszą sobie z tym wszystkim poradzić. 

    Badanie konsumenckie Nokian Tyres potwierdza, że europejscy kierowcy w oponach letnich cenią sobie przede wszystkim przyczepność na mokrej nawierzchni i stabilność jazdy. Dla właścicieli aut sportowych kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo w warunkach ekstremalnych.
     

    Koncepcja dwustrefowego bezpieczeństwa gwarantuje pewny kontakt z nawierzchnią 
     
    Koncepcja Nokian Powerproof była rozwijana przez cztery lata, w trakcie których z najwyższą uwagą potraktowano kwestie bezpieczeństwa i pełnej kontroli nad pojazdem nawet przy jeździe z dużą prędkością. Stylowy wygląd produktu z wyższej półki podkreślają ostre linie, typowe dla funkcjonalnego, skandynawskiego wzornictwa.

    - W trakcie prac nad nowymi produktami kładziemy szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Wyjątkowa koncepcja podwójnej strefy bezpieczeństwa gwarantuje pewny kontakt z nawierzchnią nowych Nokian Powerproof. Kierowca czuje, że opona jest przyczepna, dostosowuje się do nierówności nawierzchni i natychmiastowo reaguje na ruchy kierownicą zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przy nagłych zmianach pogody - mówi Jarno Röytiö, kierownik działu rozwoju Nokian Tyres.

    W koncepcji podwójnej strefy bezpieczeństwa wzmocniona strefa na zewnętrznym barku opony zapewnia precyzję sterowania. Mocne bloki ze zwężającymi się rowkami bez problemu radzą sobie z dużymi siłami poprzecznymi, a ścięte krawędzie bloków gwarantują precyzyjne reakcje na ruchy kierownicy przy szybkiej jeździe po suchym asfalcie. 

    Strefa bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni zwiększa bezpieczeństwo jazdy w deszczu optymalizując przyczepność z zachowaniem logicznych i stabilnych reakcji na ruchy kierownicą. Trapezowe rowki odprowadzające wodę oddzielają żebro środkowe od żebra położonego najbliższej wewnętrznego barku. Nieregularne kształty dna rowków skutecznie eliminują ryzyko aquaplaningu, przyspieszając odprowadzanie wody z przestrzeni pomiędzy oponą a jezdnią. 

    Wewnętrzne bloki i rowki barku opony zostały zaprojektowane jako całość, której zadaniem jest zapobieganie zjawisku aquaplaningu. Na końcach rowków bloki otwierają się szerzej, a ich ściany boczne maja wcięcia w kształcie rogu. Są to rowki odprowadzające, które dodatkowo ułatwiają pozbywanie się wody.

    Szerokie, polerowane rowki główne są w stanie pomieścić dużą ilość wody, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy w deszczu.     
     
    Nowa, mocna konstrukcja i przyczepna mieszanka gumowa Dynamic Grip 
     
    Najistotniejszym elementem nowoczesnych letnich opon są trzy szerokie i mocne żebra główne. W nowych Nokian Powerproof bark został zaprojektowany jako pełna struktura, zapewniająca niezbędną precyzję sterowania przy jeździe z dużą prędkością. Nowa, mocna i wytrzymała konstrukcja, opracowana z myślą o szybkiej jeździe, gwarantuje stabilność od wczesnej wiosny do najgorętszych letnich dni, kiedy asfalt jest rozgrzany niemal do czerwoności.

    Wzór bieżnika, opracowany z myślą o wymagających warunkach i szybkiej jeździe, składa się z kilku różnych mieszanek gumowych. Wyjątkowa mieszanka Dynamic Grip oparta jest na funkcjonalnych łańcuchach cząsteczek i polimerów, które tworzą gęstą, elastyczną strukturę przypominającą siateczkę, zapewniającą lepszą przyczepność i większą wytrzymałość w porównaniu z oponami starszych generacji. Wielowarstwowa budowa bieżnika oznacza również mniejsze opory toczenia nowych opon Nokian Powerproof, a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa. 

    - Nowy wzór bieżnika i struktura opony zmieniają powierzchnię kontaktu opony z jezdnią tak, aby poprawić czucie nawierzchni i dać szybką reakcję na ruchy kierownicą na suchej i mokrej nawierzchni. Jazda jest pewniejsza i bardziej dynamiczna dzięki lepszej przyczepności i większej wytrzymałości. Różnica jest odczuwalna zarówno na płaskiej jak stół autostradzie, jak i na krętej górskiej drodze o zużytej nawierzchni – wyjaśnia kierownik działu rozwoju, Jarno Röytiö.
     
    Kompleksowy europejski program testowy
     
    Oprócz szczegółowych testów laboratoryjnych i testów w pomieszczeniach zamkniętych, w trakcie prac rozwojowych korzystaliśmy z modelowania komputerowego i kamer rejestrujących obraz z dużą prędkością. Testy w warunkach rzeczywistych odbyły się w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Portugalii i Finlandii. Wytrzymałość nowych produktów została potwierdzona na rozpalonych słońcem szosach Hiszpanii. Testy na torze w Niemczech i Hiszpanii miały na celu dopracowanie nowych opon pod kątem jazdy w ekstremalnych warunkach i z dużą prędkością. 

    - Nowe opony Nokian Powerproof gwarantują znakomity czas reakcji w trakcie prowadzenia pojazdu. Dokładnie taki, jakiego wymaga się od produktów najwyższej klasy. Kiedy opony sprawiają, że czujesz się pewnie za kółkiem, możesz jeździć bezpiecznie, mówi Mika Häkkinen, geniusz prędkości i dwukrotny mistrz świata Formuły 1, którego umiejętności i doświadczenie są nieocenione w procesie rozwoju i testowania nowych produktów.
     
    Większy komfort jazdy
     
    Aby czerpać radość z jazdy, musi być ona płynna i przewidywalna. Nowe Nokian Powerproof pozwalają bezpiecznie, wygodnie i cicho poruszać się po różnej nawierzchni.   

    Półkoliste wcięcia na ścianach podłużnych żeber, przypominające strukturą powierzchnię piłeczki golfowej, zwiększają komfort jazdy. Design cichych rowków to innowacyjne rozwiązanie, które zmniejsza hałas wewnątrz pojazdu i opory toczenia opon. Wokół stopki zastosowano nową mieszankę gumową Clinch, która zwiększa komfort i obniża zużycie paliwa oraz sprawia, że opony toczą się płynnie i cicho. 
     
    Opatentowany komfort i bezpieczeństwo
     
    Oprócz wskaźnika głębokości bieżnika (DSI – Driving Safety Indicator), który został opatentowany przez Nokian Tyres, nowa wszechstronna opona posiada również wskaźnik aquaplaningu. Kiedy głębokość bieżnika spada poniżej 4 milimetrów, znika symbol kropli, informując o zwiększonym ryzyku aquaplaningu. Obszar informacyjny służy do zapisu danych ciśnienia oraz pozycji opony przy zmianie.
  8. Mecenas
    Prowadząc firmę należy liczyć się ze sporymi kosztami zakupu środków trwałych niezbędnych w prowadzeniu działalności. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającymi środkami własnymi, warto rozważyć skorzystanie z finansowania zewnętrznego – leasingu czy pożyczki. W przypadku leasingu dla przedsiębiorcy bardzo istotne mogą okazać się spore korzyści podatkowe, natomiast pożyczka z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla podmiotów starających się o dotacje unijne. Każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety, dlatego wybór jednej z nich powinien być poprzedzony uważną analizą.
     

    - Z usług instytucji finansowych mogą korzystać firmy o różnym profilu i różnej skali działania. Oferta skierowana do klienta jest silnie zindywidualizowana i decyzja o tym, czy leasing czy pożyczka, ostatecznie będzie zależeć od potrzeb działalności oraz innych dodatkowych czynników takich jak wysokość wpłaty własnej, wartość i okres całej inwestycji czy rodzaj finansowania. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyść podstawową – dzięki finansowaniu zewnętrznemu, przy wyborze potrzebnego sprzętu, możemy skupić się na jego jakości, a nieograniczonym budżecie. Nawet w sytuacji, gdy posiadamy środki własne, wzięcie pożyczki czy zawarcie umowy leasingowej, może okazać się korzystniejsze – mówi Marcin Stasiak, Kierownik ds. Produktów i Rozwoju Rynków w EFL. 
     
    Leasing …
    Leasing to uniwersalna forma finansowania inwestycji w oparciu o umowę, na podstawie której w pełni dysponujemy przedmiotem leasingowanym bez jego zakupu na własność. Istotną korzyścią takiego rozwiązania jest to, że czynsze leasingowe, które płaci leasingobiorca, mogą pochodzić z przychodów, które korzystający uzyskuje dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. Zatem leasingowany sprzęt zarabia sam na siebie.
     
    Leasing niesie ze sobą wiele zalet, a wśród nich:
    Niższe podatki: wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny oraz finansowy, a każdy z nich proponuje nieco odmienne korzyści. W przypadku leasingu finansowego korzystający wpisuje do swoich aktywów leasingowany przedmiot i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu, który zmniejsza podstawę opodatkowania, będą odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania. W przypadku leasingu operacyjnego to leasingodawca jest odpowiedzialny za dokonanie odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym kwotę opodatkowania leasingobiorcy zmniejszą opłata wstępna, całe raty leasingowe (zarówno część podstawowa jak i odsetki), a także opłaty związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingu. Ponadto, w przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT jest naliczany do każdej raty leasingowej, co powoduje że zapłata VAT-u jest rozłożona w czasie. Łatwość uzyskania: leasingodawcy stawiają mniej wymogów, jeżeli chodzi o liczbę i szczegółowość koniecznych dokumentów czy procedur, ze względu na to, że przedmiot leasingu przez cały czas spłaty pozostaje własnością firmy leasingowej. Indywidualne warunki umowy: każdorazowo, niezależnie czy leasingobiorcą jest jednostka publiczna czy przedsiębiorstwo prywatne, umowa leasingu jest konstruowana indywidualnie, zarówno jeśli chodzi o długość czasu, na jaki zostaje podpisana, rodzaj leasingu, jak i wysokość rat leasingowych. Atrakcyjne usługi dodatkowe: leasingodawcy współpracując z partnerami, m.in. dilerami, mogą wynegocjować u nich atrakcyjne, często dla indywidualnego klienta niedostępne, rabaty oraz oferują całą gamę usług dodatkowych. Oprócz standardowych OC i AC posiadają mocno rozbudowane ubezpieczenia assistance.    
    …czy pożyczka?
     
    - Pożyczka może być udzielona zarówno osobom fizycznym, jak i instytucji. Niezmienne jest to, że zawieramy pewien rodzaj umowy, która zobowiązuje jedną stronę do przeniesienia na rzecz pożyczkobiorcy określonej ilość pieniędzy lub rzeczy, a biorący zobowiązany jest zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy w ustalonym czasie.
     
    Wybierając pożyczkę przede wszystkim dostajemy fundusze na sfinansowanie inwestycji, istnieje jednak więcej korzyści, m.in. 
    Szybka i sprawna realizacja transakcji: w przypadku złożenia kompletu dokumentów, decyzja może być udzielona w ciągu 24 h, co pozwala pożyczkobiorcy na szybki zakup pojazdu.  Przedmiot własnością pożyczkobiorcy: w przypadku terminowych spłat, finansujący nie może rościć pretensji do przedmiotu pożyczki, stąd pożyczkobiorca jest tym, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wyjątkiem od tej reguły jest zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia całkowitego, na podstawie którego pożyczkobiorca, pomimo wystawionej faktury, zrzeka się własności przedmiotu na rzecz pożyczkodawcy. Otwarta droga do dotacji unijnych: pożyczka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które z jednej strony potrzebują zewnętrznego wsparcia finansowego, a z drugiej strony starają się o dotacje unijne. Jedno nie przeszkadza drugiemu: jeżeli przy pomocy gotówki z pożyczki, dokonamy zakupu środka trwałego, faktura za ten przedmiot jest wystawiana bezpośrednio na pożyczkobiorcę, co daje możliwość ubiegania się o jednorazowy zwrot poniesionych kosztów z UE.  
    ####
    Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 22.06 – 05.07.2018 r .
     
    Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i pięciokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 300 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl.
  9. Mecenas
    Toyota Hilux to prawdziwa legenda motoryzacji. Pickup z Japonii jest synonimem niezawodności i praktyczności, a najnowsze wcielenie ikony tylko to potwierdza. Toyota przygotowała na nasz rynek kilka ciekawych rabatów i promocji. Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za nowego Hiluxa.
     

     
    Przy tworzeniu nowej, ósmej już generacji modelu Hilux Toyota kierowała się zasadą "więcej i lepiej". Nowy Hilux jest mocniejszy, silniejszy i znacznie lepiej przygotowany do jazdy po bezdrożach oraz ciężkiej pracy. Japończycy podkreślają też, że znacznie poprawili wygodę i bezpieczeństwo, a nowy Hilux będzie naszpikowany nowoczesnymi technologiami.
    Pickup mierzy teraz 5335 mm długości (+75 mm), 1855 szerokości (+20 mm) oraz 1815 mm wysokości. Użytkownicy na pewno docenią większą i solidniejszą skrzynię załadunkową. Jej szerokość wzrosła z 1544 mm do 1645 mm. Konstrukcja skrzyni została wzmocniona, aby ograniczyć deformacje i uszkodzenia przy załadunku i rozładunku. Ładowność przekroczyła - magiczną dla pickupów - barierę 1000 kilogramów.
     

     

     
     
    Za napędzanie Hiluxa odpowiedzialny jest nowy silnik wysokoprężny D-4D o mocy 150 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Diesel może współpracować z 6-biegową ręczną skrzynią albo automatem o tej samej liczbie przełożeń. Standardem jest napęd 4x2, ale - jak przystało na auto do ciężkiej pracy - w opcji znajdziemy również pełnoprawny napęd 4x4.
    Aktualnie w salonach Toyoty znajdziemy bardzo duże promocje na Hiluxa i rabaty liczone w tysiącach złotych. 
     
     

     
     
    Co dostaniemy w standardzie?
    Toyota Hilux już w standardzie jest bardzo bogato wyposażona. Bez żadnych dopłat otrzymamy m.in.:
    - 7 poduszek powietrznych
    - System wspomagający ruszanie na wzniesieniu (Hill Start Assist)
    - Wspomaganie kierownicy
    - Gniazdko elektryczne 12 V
    - Klimatyzacja manualna
    - Tapicerka materiałowa
    - Przyciski na kierownicy do systemu audio, połączeń telefonicznych i rozpoznawania mowy
    - Automatyczny wyłącznik poduszki powietrznej pasażera
    - Blokada tylnego dyferencjału (podwójna kabina z napędem 4x4)
    - Kolumna kierownicza regulowana w 2 płaszczyznach
    - Rozkładane jednoczęściowe oparcie tylnej kanapy (podwójna kabina)
    - Podłokietnik w oparciu tylnej kanapy z miejscem na 2 napoje (podwójna kabina)
    - Światła z systemem opóźnionego wyłączania "Follow me home"
    - System audio CD, MP3, WMA, Bluetooth, 2 (pojedyncza kabina) lub 4 głośniki
    - Lusterka zewnętrzne w kolorze czarnym regulowane ręcznie
    - Kierunkowskazy w lusterkach (półtorej i podwójna kabina)
    - ISOFIX na tylnych skrajnych siedzeniach (podwójna kabina)
    W ofercie znajdziemy oczywiście także wyższe wersje wyposażenia i kilka opcjonalnych pakietów. Pełną ofertę przejrzeliśmy w tym miejscu:
    gazeta.pl
     
  10. Mecenas
    Ford F-150 Raptor to sprawna i wszechstronna maszyna prosto z fabryki. Możesz wybrać jedną z nich u dealera i udać się prosto do Baja w USA. Mimo to wielu ludzi tęskni za hałasem z wcześniejszej wersji, która została wyposażona w silnik V-8. PaxPower rozwija swój niszowy rynek, by przyciągnąć ludzi, zamieniając przetworniki F-150 wyposażone w V-8 w Raptory. Musisz zacząć od roku modelowego 2015 lub nowszego Forda F-150. Używając tej ciężarówki jako podstawy do budowy, PaxPower zamienia wszystkie części zawieszenia na lifty używane w fabrycznym Raptorze. Obejmuje to wewnętrzne wstrząsy obejściowe Foxa, górne i dolne wahacze, osie CV, drążki kierownicze, przewody hamulcowe, resory piórowe, ograniczniki uderzeń i sprężyny. Są to części Forda, które są objęte 24-miesięczną gwarancją Forda, a PaxPower twierdzi, że koszt wszystkich użytych przedmiotów przekroczyłby 6 500 USD. Posiadanie go profesjonalnie zainstalowanego za łączną cenę 7 450 USD nie wydaje się złym rozwiązaniem. Po zainstalowaniu, F-150 z napędem V-8 ma teraz skok zawieszenia podobny do Raptora o 6,0 dodatkowych cali nad magazynem. Przednia zębatka jest o 4,0 cala szersza, a przednie zawieszenie można podnieść, aby uzyskać windę o wysokości od 4,0 do 6,0 cala. Brzmi to zabawnie, ale PaxPower może trochę zająć.
     

     
    Zestaw Full Conversion zawiera wszystko, o czym wspomniano powyżej, ale teraz ma wpływ na agresywną stylizację na Raptorze. Łączna cena zestawu wynosi 24.950 USD. Oprócz modernizacji zawieszenia, skonwertowana ciężarówka będzie nosić ochraniacze Raptor, kaptur, boki, odblaski błotników, elementy wykończeniowe, zderzaki i płyty poślizgowe. Są jeszcze inne opcje wymiany różnych kół, opon, układów wydechowych, grafiki, oświetlenia i jeszcze więcej ulepszeń zawieszenia.
    Niektórzy z was mogą na tym poprzestać, ale jeśli już wydaliście tyle kasy, to dlaczego nie przenieść swojej ciężarówki na wyższy poziom? PaxPower ma zestaw doładowania, który może przynieść Raptor-ized F-150 do 758 koni mechanicznych. To trochę więcej niż 450 KM, które można znaleźć na seryjnym Raptorze. Całość tej dodatkowej mocy osiąga się dzięki zastosowaniu 2,9-litrowej sprężarki typu Whipple i 5,0-litrowego V-8. Jest połączony z przepustnicą o średnicy 132 mm i intercoolerem powietrze-woda. Jeśli uznasz, że dodatkowa moc jest niezbędna, będziesz musiał rozstać się z dodatkową kwotą 12 450 $.
    Więc jeśli zrobiłeś zarówno zestaw Full Conversion, jak i upgrade doładowania, patrzysz na 37 400 $. To mnóstwo gotówki, ale to także poważna aktualizacja do każdego standardowego V-8 F-150. Jeśli Ford nie zbuduje V-8 Raptora swoich marzeń, wydaje się, że PaxPower to zrobi.
     

     
     

     
     
     

  11. Mecenas
    Wojny pickup'ow w Stanach maszerują na gorącym wycisku przez wszystkie klasy ciężarówek, ponieważ wszyscy trzej ciężcy producenci ciężarówek przygotowują się do wejścia na rynek z nowymi lub zliftowanymi produkcjami. GM i Ram będą oferować nowe, trzy-kwartowe i jednotonowe ciężarówki, a Ford będzie miał coś bardziej zbliżonego do odświeżenia średniego modelu na rok modelowy 2020. Oto, co ostatnio złapali nasi szpiedzy w Dearborn w stanie Michigan.
     
    "To jest nasze pierwsze spojrzenie na zrewidowany Ford F-Series Super Duty. Modele Super Duty będą poddawane umiarkowanym liftom, gdy pojawią się modele nowej generacji 2020, w tym lifty  już widziane w 201-F-150. Będą one zawierać nową 10-biegową automatyczną skrzynię biegów i część  technologii bezpieczeństwa kierowcy Forda Co-Pilot360 .
    "Większe zmiany, o których słyszeliśmy, są pod maską: nowy silnik V-8 jest przeznaczony do zastąpienia starzejącej się jednostki benzynowej V8 o pojemności 6,8 litra (obecnie dostępna tylko w ciężarówkach o średniej nośności), co poprawia ekonomikę zużycia paliwa Zgodnie z naszymi źródłami, nowy silnik będzie miał 7,0 litrowy silnik V-8 z przeznaczeniem na Windsor w Ontario, a na zewnątrz pojawi się nowa kratka i przeprojektowane reflektory, a tył będzie prawdopodobnie naśladować zmiany widoczne na ekranie. Ford F-150 ze zmienionymi tylnymi światłami, tylną klapą i nowym zaczepem tylnej klapy.
    "Rok 2020 Ford Super Duty ma zostać wydany w 2019 roku."
     

     

     

    źródło i zdjęcia spiedbilde
  12. Mecenas
    Ford robi kompletną rewolucję w gamie modelowej. Znikną znane dotychczas modele, a w ich miejsce wejdą zupełnie nowe pomysły. Najnowsze doniesienia z USA mówią kompaktowym pickupie na bazie Forda Focusa.
     
     
     
    Jakiś czas temu amerykański producent zapowiedział rezygnację z sedanów i małych samochodów na rzecz m.in. bardziej perspektywicznych crossoverów. Jednak nie dojdzie tylko do zmniejszania się gamy. Jakiś czas temu Ford złożył wniosek o rejestrację nazwy towarowej „Courier”.
    Przedstawiciele amerykańskiej marki oficjalnie zaprzeczyli doniesieniom na temat nowego pickupa, ale to żadne zaskoczenie. Nowy samochód mógłby się wpasować w gamie modelowej poniżej oferowanego dotychczas Forda Rangera. Ford Courier to dobrze znany model oferowany przez długie lata w wybranych krajach Ameryki Łacińskiej. Stary model pracował na płycie podłogowej Forda Fiesty, a najnowsze źródła donoszą, że bazą dla nowego będzie podwozie aktualnego Focusa.
     


    Nowe wcielenie Forda Couriera może być zasilane turbodoładowanym silnikiem 1.5 o mocy 150 lub 180 KM. To oznacza, że na liście wyposażenia pojawi się 8-biegowa skrzynia automatyczna. Jednak napęd na cztery koła raczej nie wchodzi w rachubę.
     
    Kiedy kilka miesięcy temu Ford zapowiedział rezygnację z takich modeli jak Fusion, Fiesta czy Taurus – wszyscy z niedowierzaniem przecierali oczy. Teraz pozostaje czekać, kiedy zupełnie nowe samochody ze wspomnianych wcześniej, popularnych segmentów pojawią się na rynku.
     
  13. Mecenas
    Po bardzo ciepłym przyjęciu przez Amerykanów Atlasa Volkswagen szykuje kolejne modele na amerykański rynek. Obok Atlasa Cross Sport w Nowym Jorku pokazano także koncepcyjnego Atlasa w wersji pickup.
     
    Volkswagen ma w swojej ofercie pickupa, ale Amarok to zdecydowanie zbyt mały samochód, jak na amerykańskie standardy. Dlatego w Nowym Jorku pokazano zupełnie nowy projekt.
    Volkswagen Atlas Tanoak Concept to na razie zabawa stylistów i luźna zapowiedź przyszłego modelu. Na razie przedstawiciele VW nie zdradzają żadnych szczegółów i nawet nie wspominają o ewentualnej premierze rynkowej. Atlasa Tanoak (nazwa nawiązuje do gatunku drzew, które rosną na zachodnim wybrzeżu USA) możemy więc traktować jak rozgrzewkę inżynierów i stylistów.
     

     
     
    Koncept powstał na bazie platformy MQB. Mierzy ponad 5,4 m długości i 3,25 m rozstawu osi. Jest więc sporo większy od Atlasa, który ma lekko ponad 5 m. W Stanach takie rozmiary oznaczają, że Volkswagen Atlas Tanoak wpisałby się na rynku w segment "pickupów średniej wielkości".
    Pod maskę trafił silnik z SUV-a. To 3,6-litrowa V-szóstka o mocy 276 KM, sparowana z 8-stopniowym automatem. Napęd to oczywiście 4Motion. Producent obiecuje, że z tym silnikiem pickup rozpędza się do 100 km/h w 8,5 sekundy
     
     

     

     

     
     

     
     

     
     

  14. Mecenas
    Po rozmowie z około 7000 klientów samochodów ciężarowych Chevroleta i skreśleniu ponad 18 000 godzin procesu, zespół inżynierów pracujący nad Chevroletem Silverado 1500 w 2019 roku  zdecydował się na podniesienie holowania z całkowicie nowym półtonowym pickupem. W rzeczywistości 60 procent ankietowanych stwierdziło, że holowanie było kluczowym czynnikiem przy ich następnym zakupie.
    Nowe Silverado 1500, w drodze do salonów dealerskich, będzie oferować kilka zupełnie nowych technologii i pakietów holowniczych. Zapewni również zupełnie nowy tag drzwi, który pozwoli właścicielom zobaczyć, ile ich poszczególne pickupy mogą bezpiecznie holować i przenosić. Nowy tag drzwi będzie zawierał zarówno maksymalną masę pióra, jak i łączną masę brutto dla pickupa, która pokazuje dokładnie, ile może bezpiecznie holować samochód ciężarowy. Inne numery na tej nowej etykiecie drzwi będą obejmować ogólne oceny masy całkowitej pojazdu i tylnej osi, maksymalną ładowność i masę własną ciężarówki. (Te znaki drzwi nie są wymagane przez rząd).
    Wśród nowych technologii dostępnych jako opcja, aplikacja telefoniczna myChevrolet  dostarczy listę kontrolną holowania, słownik terminów, a nawet pozwoli kierowcom na samodzielne przeprowadzenie testów przyczepności z ich telefonu.
     

     
    Dla nabywców samochodów ciężarowych, którzy wiedzą, że będą częściej holować, Chevy oferuje to, co nazywa swoim Advance Trailering System. Obejmuje to funkcję automatycznego wspomagania hamulców postojowych, która zapobiega cofaniu podczas zdejmowania stopki z hamulca podczas zaczepów; nowy widok wskazówek dotyczących haka w kamerze zapasowej z nowymi dynamicznymi liniami kopii zapasowych; oraz nowy system monitorowania ciśnienia w oponach, który może obejmować opony przyczepy i funkcje odczytu temperatury i ciśnienia. Dodatkowo ten zaawansowany system dostępny w aplikacji myChevrolet może śledzić przebieg w czasie rzeczywistym, temperaturę transmisji i zapewniać monitorowanie dla kierowcy maksymalnie pięciu różnych typów przyczep. Jest nawet opcja Trailer Theft Alert, która połączy twoją przyczepę z systemem alarmowym pojazdu holowniczego, dmucha wszystkie klaksony i światła, jeśli uprząż jest odłączona.
    Ostatnim elementem układanki holowniczej jest zestaw zmodernizowanych kamer, w sumie cztery, które obejmują pojazd, aby zapewnić 270-stopniowy widok w danym momencie. Kamery znajdują się w dolnej części lusterek wstecznych oraz w tylnej klapie, z opcjonalną czwartą kamerą dostępną do zamontowania z tyłu przyczepy, która musi być okablowana.
    Zaawansowany system nawigacyjny będzie standardem w wykończeniach LTZ i High Country i będzie dostępny w wersji LT, RST i Trail Boss za 240 USD. Ceny opcji będą się zmieniać w zależności od wykończenia i funkcji.
    Zdjęcia producenta

     

     

     

     

     

    źródło: puckuptrucks
  15. Mecenas
    Chętni na aktualną generację Jeepa Wranglera muszą się pospieszyć, ponieważ już w kwietniu zakończy się produkcja tego modelu. W planach Amerykanów jednak jest bardzo ciekawy model, który dołączy w ofercie do nowego Wranglera.
     
    Już 7 kwietnia 2018 roku fabryka należąca do koncernu Fiat Chrysler w amerykańskim Toledo oficjalnie zakończy produkcję Jeepa Wranglera JK. Obiekt będzie przygotowywany do przyjęcia nowej wersji legendarnej terenówki (JL), ale nowy samochód zadebiutuje dopiero w listopadzie. Przy okazji będzie tam powstawać zupełnie nowy pickup na bazie terenówki.
    Amerykańsko-włoski koncern ma bardzo ambitne plany odnośnie tego samochodu. Produkcja Wranglera zwiększy się z 60 tys. do 300 tys. egzemplarzy rocznie. Wersja pickup będzie powstawać w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. W zeszłym roku Jeep sprzedał na 190 tys. Wranglerów tylko na terenie USA – to drugi najpopularniejszy model po Grand Cherokee (240 tys. egzemplarzy) i Cherokee (170 tys. egz.).
    W zeszłym roku koncern FCA sprzedał prawie 2,06 mln samochodów. Największą popularnością cieszył się pickup Ram – ponad 500 tys. sprzedanych egzemplarzy.
     

    źródło: moto
  16. Mecenas
    Elon Musk nie wytrzymał i postanowił podzielić się nowymi szczegółami dotyczącymi kolejnego projektu Tesli, czyli pickupa. Kolejne fragmenty specyfikacji Tesla Pickup Musk ujawnił oczywiście na Twitterze. Samochód będzie standardowo wyposażony w podwójny silnik elektryczny.
     

     
    Musk potwierdził, że Tesla Pickup będzie miał dwa silniki elektryczne oraz napęd na obie osie w standardzie. Szef Tesli podał też, że samochód ma oferować "szalony moment obrotowy". To z pewnością dobra wiadomość dla tych klientów, którzy zamierzaliby używać takiego auta właśnie do przewożenia towarów.
    Do tego Musk podał, że nowy samochód będzie miał zaawansowany system zawieszenia, który dostosowuje kompresję i tłumienie w zależności od tego, jaki ładunek akurat przewozimy naszym Pickupem. Samochód ma także mieć specjalne gniazda elektryczne, które pozwolą na używanie różnych narzędzi bez potrzeby szukania normalnego gniazdka.
     
    Oprócz tego Tesla Pickup dostanie także 360-stopniowe kamerki oraz sonar. Wygląda na to, że to kolejny projekt zaraz obok np. Roadstera czy Tesli Semi, który miałby za niedługo pojawić się na globalnym rynku. Na to jednak przyjdzie jeszcze chwilę poczekać.
    źródło: komputerswiat
  17. Mecenas
    Od 10 lat kabiny czterodrzwiowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Super Crew bo tak nazwał Ford swoją kabinę, daje komfortowy dostęp do wnętrza dla całej rodziny, a przy tym pozostaje w pełni funkcjonalnym samochodem użytkowym typu Pickup. Ale to nie koniec, Ford postanowił że jego pickup będzie się wyróżniał na tle konkurencji nie tylko wyglądem, ale techniką ukrytą pod spodem. Silnik 6.2L V8 411 KM sprawia że jazda Raptorem SVT to czysta adrenalina, a zwieszenie o dużym skoku i amortyzatory Foxy powodują iż skoki na wysokość 1,5 metra nie są czymś niezwykłym.
           Jednym z największych wyzwań stojących przed nowym właścicielem Raptora jest dowiedzieć się jak najwięcej o swoim sprzęcie i oprogramowaniu sterującym ustawienia 4×4 w prawie każdym terenie off-road.
     
            Mamy tutaj konwencjonalny napęd na cztery koła, plus elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego na tylnej osi. Tryb pracy off-road zmienia działanie skrzyni biegów, przytrzymując dłużej na poszczególnych przełożeniach oraz sprawia że reakcja na dodanie gazu jest liniowa w całym zakresie przedziału mocy. Kontrola Hill, automatycznie moduluje hamulce podczas stromych zjazdów, jednocześnie umożliwia kierowcy skupienie się na kierownicy. Kontrola stabilności Advance-Trac może być włączoną, w trybie Sport lub całkowicie wyłączyć i cieszyć się jazda bokiem (drifting) z dużą prędkością. Wszystkie te ustawienia mogą być stosowane niemal w każdym połączeniu.

    wyświetlacz "Raptor Mode"
           Szkoda że Raptor nie jest sprzedawany wraz z nauką jazdy off-road, ponieważ jego granice właściwości daleko się przesuwają względem zwykłych pickupów, i żeby je odkryć trzeba użyć wszystkich niezbędnych narzędzi w jakie jest wyposażony. Ale Ford nie pozostawił swoich właścicieli na pastwę losu, wyposażył standardowo Raptora w 4,2 calowy wyświetlacz komputera pokładowego umieszczonego centralnie w zegarach. Ekran o nazwie „Raptor” Mode” informuje o wszystkich systemach off-road, o stanie „krytycznym” naszego pickup’a.
    Test okręgu
           Na okręgu o średnicy 90 m odbył się pierwszy test. Zewnętrzny pierścień był pokryty sypkim śniegiem, a wewnętrzny lodem przypominającym lodowisko NHL. Trzymaliśmy się na warstwie śniegu pod która była warstwa lodu więc wydusiliśmy to co najlepsze z obu powierzchni.
     
            
          
    Po trzech okrążeniach nie dało się uzyskać spójnego rytmu, ale postanowiliśmy pozmieniać ustawienia kontroli trakcji i wywnioskowaliśmy że SuperCrew (rozstaw osi 3,68 m) znacznie lepiej daje się kontrolować w porównaniu z SuperCab ( rozstaw osi 3,38). W ostatnim okrążeniu maska była skierowana do wewnątrz a tył zjechał na zewnętrzny ring i poruszał się po jego osi. Gdy doprowadzaliśmy do zerwania trakcji, Raptor SuperCrew wolniej wchodził w poślizg w porównaniu z SuperCab, jazda była bardziej przewidywalna ale także trudniejsza do odzyskania. SuperCrew daje większą przezorność w sytuacji niskiej przyczepności. Kierowca znacznie lepiej odczuwa moment gdy miało się cos wydarzyć, zawieszenie informuje nas o tym pierwsze.
    Slalom „golfowy” OES
     

     
           Następne ćwiczenie to slalom oczywiście na oblodzonym pasie startowym, aby zobaczyć jak szybko można jechać Raptorem między tyczkami. Żeby zrekompensować długość SuperCrew i moment bezwładności, inżynierowie z Forda zmienili przełożenia przekładni kierowniczej (16,1 vs 20,1 SuperCab), dało to podobne uczucie skrętu i siły, jaką trzeba użyć w SuperCab. W praktyce musieliśmy jeszcze pamiętać o dodatkowych 136 kg masy w SuperCrew plus rozstaw osi.        Slalom uświadomił nam jak dobrze spisywały się opony LT 315/70R17 BF Goodrich All-Terrain w warunkach zimowych, które tak naprawdę zostały zaprojektowane na warunki pustynne. Bardzo dobra przyczepność boczna, jazda slalomem bez problemów. Według inżynierów Forda i BF Goodrich przed wprowadzeniem modelu 2010 F-150 SVT Raptor 5.4 , opony otrzymały nową formułę mieszanki, poprawiającą jazdę na śniegu i lodzie. Jazda po zamrożonych twardych drogach nie była męcząca i mile nas zaskakiwała w ślizgich warunkach.
     

     
           Przez cały dzień jazdy, oraz zmiany z innym kierowcą przetestowaliśmy ilość miejsca w kabinie i ergonomie. Fotel kierowcy i pasażera z przodu jest bardzo komfortowy. Z tyłu ilość miejsca na nogi jest porównywana z limuzyna. Bez problemu można podróżować z trójką dzieci z tyłu i jeszcze przed nimi bagaż.
           Po licznych zapytaniach klientów odnośnie dłuższego rozstawu Raptora SVT, Ford stworzył SuperCrew i zrobił to dobrze, naszym zdaniem przejął pałeczkę zaszczytu jaką miał do tej pory w ostatnich latach Dodge Power Wagon. Raptor to mocny hardcorowy Full Size Pickup, ma muskularną budowę, świetne właściwości jezdne i komfortowe wnętrze. Został stworzony dla dorosłych jak i  ich dzieci, bardzo dobre właściwości holowania przyczep to kolejna nieoceniona zaleta. Reasumując Ford F-150 Raptor SVT  SuperCrew to  doskonałe narzędzie pracy w każdych warunkach.
     

  18. Mecenas
    Miłość Amerykanów do pickupów nie słabnie. Ford właśnie zaprezentował kolejną wersję hitu nr 1 w USA, nowego Forda F-150. F-150 Limited to nie tylko wyposażenie z najwyższej półki, ale także silnik przeszczepiony prosto z Raptora.
     
     
    Forda F-150 Limited będzie napędzać dokładnie ten sam silnik, który znajdziemy pod maską najnowszego F-150 Raptora. Jeżeli przespaliście premierę hardcorowego pickupa, to przypominamy, że nie jest to już potężne V8, a podwójnie doładowany silnik EcoBoost. Amerykanie postawili na 3,5-litrową V-szóstkę o mocy 450 KM i 691 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
    W F-150 Limited 3.5 EcoBoost V6 ma mieć dokładnie identycznie liczby. Niestety, Ford nie zdradza jeszcze żadnych innych szczegółów, nie znamy więc oficjalnych osiągów.
    Podano tylko, że V6 będzie współpracowało z najnowszym, bardzo szybkim automatem o 10 przełożeniach. To chwalona przekładnia, którą Ford stworzył we współpracy z GM, pracuje m.in. w nowym Mustangu i Camaro.

     
    Wersja Limited to sam szczyt oferty nowego Forda F-150. Jest to najbardziej luksusowa i najlepiej wyposażona odmiana pickupa nr 1 w Stanach. Ford określa F-150 Limited mianem "pickupa klasy premium". Do wykończenia wnętrza wykorzystano tu prawdziwą skórę, aluminium i najlepsze materiały, jakie marka ma w zanadrzu. Każdy Ford F-150 Limited będzie miał plakietkę z unikalnym numerem.

     
    Wyposażenie to także najwyższa półka w klasie. Podczas prezentacji chwalono się m.in. wentylacją i ogrzewaniem foteli z funkcją masażu, topowym nagłośnieniem, dużym ekranem systemu SYNC3 (obsługuje Apple CarPlay oraz Android Auto) czy kamerami 360.
    Równie imponująca ma być lista pokładowych systemów wsparcia kierowcy.
     
     
     
     
     

     

     

     

  19. Mecenas
    Obecnie najnowsze modele samochodów w coraz większym stopniu wyposażone są w inteligentne technologie. Sztuczna inteligencja o szybszym w porównaniu do człowieka czasie reakcji zaczyna być stosowana także przy produkcji ogumienia. Cechą, na której szczególnie zależy kierowcom jest zdolność dostosowywania się opon do zmiennych warunków pogodowych dzięki wykorzystaniu technologii czujników. Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie Nokian Tyres*, 34% europejskich kierowców chce, aby w przyszłości ich opony potrafiły reagować na zmiany pogody.
     
     

     
     
    Internet Rzeczy zaczyna odgrywać coraz większą rolę na rynku produktów konsumpcyjnych. W praktyce oznacza to, że oferowane klientom towary coraz częściej wyposażone są w czujniki, które dokonują pomiarów, a także rozpoznają i reagują na zmiany zachodzące w otoczeniu. Na przykład łóżka wyposażone w system czujników są w stanie monitorować jakość snu, a inteligentne ubrania - chłodzić lub ogrzewać w zależności od potrzeb.
    Inteligentne ogumienie oprócz kontroli stanu opon mogłoby monitorować otoczenie w sposób szybszy i bardziej kompleksowy niż jest to w stanie zrobić kierowca.
    „Zamontowane w oponach czujniki kontrolowałyby głębokość i stopień zużycia bieżnika, aby informować kierowcę o konieczności wymiany ogumienia na nowe. Mogłyby także przypominać o konieczności rotowania opon, co umożliwiłoby optymalizację ich eksploatacji zapobiegając jednocześnie nierównomiernemu zużyciu bieżnika” – mówi Teemu Soini, odpowiedzialny za nowe technologie w firmie Nokian Tyres. 
     
     
    Inteligentne rozwiązania już na horyzoncie 
    W pierwszej fazie wykorzystania inteligentnych technologii umieszczone w oponach czujniki będą dokonywać rożnego rodzaju pomiarów, a następnie przekazywać zebrane informacje kierowcy za pośrednictwem komputera pokładowego lub urządzenia mobilnego. Prawdziwie inteligentna opona powinna być jednak w stanie automatycznie reagować w odpowiedni sposób na zebrane przez czujniki dane – bez potrzeby ingerencji ze strony kierowcy.
    „Takie opony automatycznie dostosowywałyby się do warunków pogodowych i drogowych chociażby zmieniając rzeźbę bieżnika. Podczas deszczu rowki odprowadzające wodę zwiększałyby swoją szerokość, aby ograniczyć ryzyko akwaplanacji”.
    Przemysł oponiarski już poczynił pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia inteligentnego ogumienia. Technologia czujników jest już powszechnie wykorzystywana do pomiaru ciśnienia powietrza w oponie. Mimo tego prawdziwe inteligentne opony nie są jeszcze dostępne.  
    „Na dziś rozwiązania technologiczne nowej generacji są w niewielkim stopniu stosowane w oponach przeznaczonych do samochodów pasażerskich. W ciągu najbliższych pięciu lat z pewnością się to zmieni, a opony klasy premium w jeszcze większym zakresie będą wspierać kierowcę podczas jazdy. Jednak do automatycznie reagujących opon ciągle jeszcze daleka droga” – ocenia Soini.
    Aby stały się one rzeczywistością konieczne jest przezwyciężenie szeregu przeszkód natury technicznej. Jedną z nich jest stworzenie odpowiednio bezpiecznych i wytrzymałych czujników, które byłyby odporne na wywierany na nie w ciągu jazdy ciągły nacisk. Kolejny problem stanowi kwestia wprowadzenia inteligentnych rozwiązań w taki sposób, aby stały się one naturalną częścią złożonego procesu masowej produkcji ogumienia.
     
     
    Bezpieczeństwo przede wszystkim
    Konsumentom zależy głównie na tym, aby inteligentne opony były bezpieczne. Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie Nokian Tyres*, prawie co drugi kierowca chciałby, aby stosowane przez niego ogumienie było bezpieczniejsze niż jest obecnie.
    Opony mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Są one jedynym punktem styku pojazdu z jezdnią, a ich głównym zadaniem jest sprawić, aby pasażerowie dotarli bezpiecznie do celu bez względu na warunki pogodowe i drogowe.
    Choć dostępne obecnie na rynku opony wysokiej jakości są już niezwykle bezpieczne zawsze jednak istnieje pole do poprawy. Kluczem są tutaj ciągły rozwój i nieustające testy.
    „Postęp w zakresie technologii materiałowej umożliwił nam stworzenie opon, które doskonale sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających warunkach. W praktyce jesteśmy w stanie zaoferować dobrą przyczepność w ekstremalnych warunkach przy zachowaniu wysokiej trwałości. Jeśli chodzi o projektowanie i produkcję nowych opon dla Nokian Tyres bezpieczeństwo jest i zawsze będzie kwestią priorytetową” – mówi Teemu Soini.
     
     
    Oczekiwania europejskich kierowców, co do opon przyszłości*
     
    Chciałbym/-abym, aby w przyszłości moje opony…
    były bezpieczniejsze 44% (wszystkie kraje) Niemcy 34%, Włochy 51%, Francja 30%, Czechy 50%, Polska 56%
     
    wykorzystywały technologię czujników, aby dostosowywać się do zmiennych warunków 34% (wszystkie kraje) Niemcy 30%, Włochy 40%, Francja 35%, Czechy 28%, Polska 35%
     
    nie wymagały sezonowej wymiany 33% (wszystkie kraje) Niemcy 35%, Włochy 30%, Francja 40%, Czechy 28%, Polska 34%
     
    zużywały się wolniej niż obecnie 25% (wszystkie kraje) Niemcy 27%, Włochy 19%, Francja 21%, Czechy 33%, Polska 25%
     
    pozwoliły na zmniejszenie oporu toczenia i ograniczenie zużycia paliwa, zwiększając tym samym realny zasięg mojego elektrycznego samochodu 23% (wszystkie kraje) Niemcy 28%, Włochy 23%, Francja 19%, Czechy 24%, Polska 21%
     
    były odporne na przebicia, same się naprawiały 22% (wszystkie kraje) Niemcy 19%, Włochy 20%, Francja 17%, Czechy 25%, Polska 31% 
     
    * Dane uzyskane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 4 100 respondentów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej w okresie od grudnia 2018 r. do stycznia 2019 r. na zlecenie Nokian Tyres. Ankieta przeprowadzona została online przez firmę badawczą YouGov.
     

  20. Mecenas
    Choć Salon Los Angeles 2019, zupełnie jak Genewa i Frankfurt, zdominowany jest przez wszelkiego rodzaju samochody elektryczne, to na amerykańskiej ziemi nie mogło zabraknąć typowo amerykańskich potworów. Zapraszamy na krótki spacer po targowych halach.
     

     
    Już na wejściu na Salon Samochodowy w Los Angeles wita nas bardzo ciekawe, typowo amerykańskie auto. Podniesiony i bardzo mocno zmodyfikowany pickup Forda. Obowiązkowo z ogromnymi obręczami kół.
     

     
    Zresztą gigantycznych pickupów było na targach całe mnóstwo. Swoje giganty, tak lubiane przez Amerykanów, przywieźli najważniejsi gracze segmentu, Ford, General Motors oraz FCA. To kilka najciekawszych:
     

     

     

     

     
    Swojego pickupa przygotował także Jeep. Model Gladiator powinien także pojawić się na europejskim rynku.
     

     
    Nie tylko amerykańscy producenci specjalizują się w autach tego typu. Mianem "najlepiej sprzedającego się pickupa średnich rozmiarów" na targach chwaliła się Toyota. Oto Tacoma:
     

     
    Nie mogło także zabraknąć SUV-ów w rozmiarze XXL.
     

     

     

    autor Filip Trusz. Created moto
     
  21. Mecenas
    MITSUBISHI L200 - pickup o ładowności 1 tony został w Rosji Samochodem Roku 2020 w kategorii pick-upów. Jurorzy docenili jego trwałość, niezawodność, osiągi terenowe, komfort i walory stylistyczne. Rosyjska nagroda cieszy się największym zasięgiem w Europie, prawie 1,5 miliona uczestników z Rosji nominowało w systemie głosowania online zwycięzców w każdej kategorii. Ponadto L200 zdobył również nagrodę TOP 5 AUTO2 w kategorii lekki samochód dostawczy/pickup oraz SUV Roku 20203 w kategorii pickup.

    Potężna konstrukcja L200, odzwierciedlająca koncepcję „Engineered Beyond Tough” oraz terenowe możliwości napędu na wszystkie koła, idące w parze z trwałością, niezawodnością i komfortem modelu, stworzonego z myślą o potrzebach zarówno firm, jak i prywatnych użytkowników, zyskały uznanie wielu klientów i pomogły L200 w zdobyciu prestiżowej nagrody.

    – Pierwsza generacja pickupa Mitsubishi miała światowy debiut w 1978 roku. Od tego czasu wyprodukowano około 5 milionów pojazdów – powiedział Osamu Iwaba, prezes i dyrektor generalny MMC Rus LLC, oficjalnego dystrybutora samochodów Mitsubishi w Rosji. – L200 stało się popularnym modelem w rosyjskich rodzinach. W firmach lub jako pojazd rodzinny używa go ponad 63 000 właścicieli samochodów z Rosji. Jesteśmy bardzo dumni, że tak wielu Rosjan wybrało pickupa L200 jako swojego niezawodnego towarzysza i dziękujemy wszystkim, którzy oddali swoje głosy na ten model – dodał Osamu Iwaba.
     

     
    L200 to jeden z najważniejszych modeli strategicznych MITSUBISHI MOTORS. Od światowego debiutu wersji odnowionej w 2018 roku i rosyjskiej premiery wiosną 2019 roku, model trafił na rynki 135 krajów na całym świecie, a całkowita sprzedaż osiągnęła w sierpniu 2020 r. ponad 258 000 egzemplarzy.

    1. Na niektórych rynkach sprzedawany jest jako TRITON,
    2. TOP 5 AUTO to nagroda, którą przyznają głosujący eksperci branży motoryzacyjnej z Rosji, w tym dziennikarze. W tegorocznym głosowaniu końcowym wzięło udział 48 jurorów z Rosji.
    3. Nagrodę SUV Roku przyznają trzy grupy głosujących: media motoryzacyjne, blogerzy i opinia publiczna w Rosji. W tym roku spośród wszystkich uczestników głosy online oddało 10 000 osób.

    O MITSUBISHI MOTORS
    Mitsubishi Motors Corporation to działający w branży motoryzacyjnej producent o zasięgu międzynarodowym, z siedzibą w Tokio, który zbudował konkurencyjną przewagę na rynku pojazdów typu SUV i pick-up oraz elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka PHEV. Odkąd grupa Mitsubishi wyprodukowała swój pierwszy samochód, ponad sto lat temu, marka wykazała się ambitnym i często rewolucyjnym podejściem, rozwijając nowe klasy pojazdów i wprowadzając technologie wyznaczające standardy nowoczesności. Strategia marki, tkwiąca w genach Mitsubishi Motors, trafi do gustów ambitnych kierowców, gotowych rzucić wyzwanie konwencjom i zdecydować się na zmiany. Zgodnie z tą filozofią, firma Mitsubishi Motors wprowadziła w 2017 roku nową strategię marki, wyrażoną w sloganie „Drive Your Ambition” - połączenie osobistego zaangażowania z chęcią odkrywania i rozwoju oraz odzwierciedlenie stałego dialogu między marką a jej klientami. Dzisiaj Mitsubishi Motors intensywnie inwestuje w innowacyjne technologie, atrakcyjny design i rozwój produktów, dostarczając klientom na całym świecie ekscytujące pojazdy, znane z wyrazistego charakteru.
     
     

     
     
     

     
  22. Mecenas
    Chociaż istnieją wyjątki od każdej reguły, w większości dobre rzeczy w życiu kosztują . Naprawdę dobre rzeczy, cóż, generalnie kosztują dużo pieniędzy , jak ten oszałamiająco piękny Ford F-150 z 1977 roku, który jest obecnie do zdobycia w Vanguard Motor Sales . Po mistrzowskiej renowacji dosłownie nie ma tu kości do wyboru – po prostu wspaniały, lepszy niż nowy pickup, który może być wart swojej wygórowanej ceny wywoławczej.
    Z zewnątrz lakier Raven Black jest po prostu nieskazitelny, prosty jak strzała i głęboki na wiele kilometrów. Został wzbogacony o nowy chrom i elementy wykończenia, a także zestaw ponadczasowych 15-calowych polerowanych felg aluminiowych z 33-calowymi oponami terenowymi BFGoodrich, które zapewniają wygląd, który nigdy nie wyjdzie z mody. Dodatkowo połączenie krótkiego łóżka i napędu na cztery koła jest zawsze pożądane z tej epoki.
     

     
    Zajrzyj do kabiny, a znajdziesz więcej tej samej perfekcji. Kontrastujące czarno-białe wnętrze zostało całkowicie odnowione i wygląda na to, że w tym momencie nawet nie było w nim siedzieć. Jest kilka ulepszeń na rynku wtórnym, w tym kierownica Grant GT i radio w stylu retro, ale poza tym to zapas kości. Ten konkretny Ford F-150 z 1977 roku jest wyposażony w udogodnienia, w tym klimatyzację, wspomaganie kierownicy i przednie hamulce tarczowe ze wspomaganiem, co jest tak dobre, jak w przypadku pickupa z lat 70.
     

     
    Otwórz maskę, a znajdziesz 351 V8 wystrojony po dziewiątki w oszałamiająco szczegółowej komorze silnika. Silnik Forda wyposażony jest w dwubelkowy gaźnik Motorcraft i przekazuje moc na wszystkie cztery koła za pośrednictwem czterobiegowej manualnej skrzyni biegów NP435, skrzyni rozdzielczej NP205, 9-calowego tylnego końca Forda o ograniczonym poślizgu wyposażonego w 4,11 biegi i Dana 44 przedni mechanizm różnicowy z piastami ostrzegającymi o blokowaniu.
     
     
     
     
    zdjęcia: https://www.vanguardmotorsales.com/inventory/4207/1977-ford-f150-ranger-xlt-4x4-pickup
    google: translate
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Jeśli chcesz korzystać z forum musisz zaakceptować powyższeWarunki użytkowania.